Dni wolne od pracy w 2010 roku: Za 1 maja przysługuje wolne lub dodatek do pensji

W 2010 roku oprócz dni, które zawsze wypadają w niedzielę (4 kwietnia pierwszy dzień Świąt Wielkanocy oraz 23 maja w Zielone Świątki), tego dnia przypadnie także Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia). Do odbioru będą jedynie dni przypadające w sobotę, czyli Święto Pracy (1 maja) oraz pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia).

Kiedy wziąć wolne 

W przyszłym roku pracownicy nie będą mieli długiego weekendu majowego. Jeżeli odbierzemy dzień wolny za sobotę (1 maja) w piątek (30 kwietnia), wtedy warto wziąć dzień urlopu w czwartek (29 kwietnia) lub wtorek (4 maja). W poniedziałek przypada święto Konstytucji 3 Maja. Wtedy kosztem jednego dnia urlopu będziemy mogli wypoczywać przez pięć dni.

W czerwcu wystarczy wziąć jeden dzień wolny w piątek (4 czerwca), aby przedłużyć urlop po Bożym Ciele, które wypada 3 czerwca (czwartek), i wypoczywać przez cztery dni. Podobnie można przedłużyć urlop w listopadzie po Święcie Niepodległości (11 listopada), które przypada w czwartek. 

Święta Bożego Narodzenia również nie będą długie. W weekend wypada pierwszy i drugi dzień świąt. Po nocy sylwestrowej 2010/2011, która wypada z piątku na sobotę, również nie będziemy długo odpoczywać.

Straty dla firm

Specjaliści wyliczają, że jeden dzień wolny od pracy kosztuje państwo ok. 4 mld zł - o tyle zmniejsza się PKB. Ale eksperci dostrzegają także korzystny wpływ wypoczynku na efektywność pracowników. Garry Gurtler, wicedyrektor ds. Europy Centralnej i Wschodniej w firmie Regus twierdzi, że potencjał gospodarczy tkwi nie tylko w liczbie przepracowanych dni, lecz we wprowadzeniu skutecznych strategii zarządzania w środowisku pracy. Elastyczne podejście do pracownika i do miejsca pracy jest rozwiązaniem, które pomaga ograniczyć koszty utrzymana placówki do 60 proc m.in. związane z utrzymaniem i serwisowaniem biura. Dodatkowo wypoczęty pracownik lepiej wykonuje swoje obowiązki.

Dni wolne od pracy w 2010 roku

Nowy Rok 1 stycznia (piątek)
Pierwszy Dzień Wielkanocy 4 kwietnia (niedziela)
Drugi Dzień Wielkanocy 5 kwietnia (poniedziałek)
Święto Pracy 1 maja (sobota)
Święto Konstytucji 3 maja (poniedziałek)
Zielone Świątki 23 maja 2010 (niedziela)
Boże Ciało 3 czerwca (czwartek)
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2010 (niedziela)
Wszystkich Świętych 1 listopada (poniedziałek)
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada (czwartek)
Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia (sobota)
Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia (niedziela)