Szkoły ponadgimnazjalne będą mogły kształcić techników energetyków i gazownictwa.
Od przyszłego roku szkolnego technika będą mogły kształcić w dwóch nowych zawodach: technik energetyk i gazownictwa. Tak wynika z wysłanego już do konsultacji projektu rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Z planowanych zmian cieszą się pracodawcy.
– Od dawna zabiegaliśmy o poszerzenie listy, ponieważ przedsiębiorstwa z branży energetycznej borykają się z deficytem średniej kadry technicznej – mówi Piotr Sarnecki z PKPP Lewiatan.
Dodaje, że doświadczeni pracownicy odchodzą na emeryturę, nie pozostawiając po sobie następców, ponieważ szkoły nie kształcą w takim zawodzie. Podobnie jest w branży gazowniczej.
– Na rynku pracy brakuje osób ze średnim wykształceniem gazowniczym – mówi Stanisław Rychlicki, wiceprezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
Pierwsze osoby, które zdobędą nowy zawód, pojawią się na rynku za cztery lata. Resort edukacji musi bowiem przygotować jeszcze podstawę programową i opracować egzaminy zawodowe.Jednak osoby, które chcą pracować w gazownictwie czy energetyce, mogą już zdobywać odpowiednie, choć częściowe, kwalifikacje. Zespół Szkół Ponagimnazjalnych nr 3 w Łodzi pilotażowo prowadzi klasę gazowniczą. Absolwenci uzyskują jednak tytuł technik urządzeń sanitarnych o specjalizacji sieci i instalacje gazowe, bo zawodu technik gazownictwa formalnie nie ma. Dzięki współpracy z Mazowiecką Spółką Gazownictwa uczniowie na lekcjach przedmiotów zawodowych korzystają z laptopów i odbywają specjalistyczne kursy. Z kolei Zespół Szkół Technicznych w Radomiu współpracuje z firmą Vattenfall. I chociaż nie może kształcić energetyków, to jednak uczy budowy maszyn z uwzględnieniem maszyn energetycznych.
Projekt rozporządzenia wprowadza też zawód operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz tyfloinformatyk (informatyki będą mogli uczyć się niewidomi i słabowidzący).
562 tys. uczniów kształcą technika