Ministerstwo spraw zagranicznych opracowało raport o sytuacji Polaków i osób polskiego pochodzenia w 30 krajach. Blisko pięciuset stronnicowy dokument stworzony w oparciu o informacje i analizy placówek konsularno-dyplomatycznych, opinie instytucji państwowych oraz dane organizacji pozarządowych zaprezentowano w czwartek w Warszawie.

Jak podkreślił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski, raport jest pierwszą próbą całościowego przedstawienia sytuacji Polonii na świecie. Minister już teraz zapowiedział, że na przestrzeni kilku lat ukażą się jego następne edycje.

"Naszym świadomym założeniem jest to, by za dwa, trzy lata przedstawić kolejna wersję raportu. Chcemy móc sytuację Polaków i kwestie wizerunku Polski śledzić w czasie" - powiedział Sikorski. Ujawnił, że w resorcie trwają już też prace nad "atlasem Polonii".

Raport opisuje 30 państw, które wybrano, kierując się kryterium ilościowym - charakteryzując te kraje, w których społeczność polska jest najliczniejsza, jak również jakościowym - opisując te, w których Polonia istotnie wpływa na politykę. Są wśród nich m.in. Argentyna, Belgia, Irlandia, Litwa, Niemcy i USA.

Dokument zawiera opisy polityki miejscowych władz wobec Polonii, obraz Polski i Polaków w społeczeństwie, wizerunek naszego kraju w podręcznikach, przypadki fałszowania historii w mediach, a także dane statystyczne i informacje o funkcjonowaniu samej Polonii. Publikacja wskazuje też tendencje i zjawiska stanowiące szanse lub zagrożenie dla środowisk polonijnych. Raport przedstawia dotychczasowe działania instytucji państwowych wobec Polonii, a także wskazuje rekomendacje na przyszłość.



"Sytuacja Polonii jest bardzo różna w różnych krajach, różny jest wizerunek, różne są tendencje, () różne potrzeby, różne postulaty" - mówił szef MSZ, zachęcając do lektury raportu.W raporcie przeczytamy m.in., że migracja zarobkowa Polaków w Irlandii szacowana jest na ok. 200 - 250 tys. osób, a bardzo wiele spośród nich nie zna języka angielskiego. Dowiemy się też, że w niemieckich podręcznikach niewiele miejsca poświęca się polskiej historii i kulturze, a jednym z ważniejszych problemów Polaków jest tam brak statusu mniejszości narodowej lub statusu uznanej grupy etnicznej.

Dokument zawiera informacje m.in. o niedofinansowaniu polskich szkół na Litwie, przypadkach odmawiania prawa wjazdu do USA osobom posiadającym wizę i o tym, że Polska kojarzy się Australijczykom z Janem Pawłem II, Lechem Wałęsą, Tadeuszem Kościuszką i odkrywcą Edmundem Strzeleckim. Raport zawiera dane m.in. na temat tego, że w Austrii wzrasta zainteresowanie polską sztuką, że sieć punktów nauczania języka polskiego w Hiszpanii jest słabo rozwinięta, a obraz Polski w rosyjskich mediach jest zróżnicowany.