Tymczasem samo nabycie prawa do emerytury może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę. Sądy w większości nie kwestionują zwolnień pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. Nie uważają takich zwolnień za przejaw dyskryminacji ze względu na wiek.

Zdaniem Ireny Wóycickiej z Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową upór związków zawodowych jest niezrozumiały. "Dziwi mnie, że związki zawodowe tak walczą o to, by pracownicy mieli w przyszłości niskie emerytury - zaznaczyła.

Rząd: bez względu na wynik rozmów, projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu

Kilkumiesięczne negocjacje na temat emerytur pomostowych mają zakończyć się dzisiaj podczas posiedzenia plenarnego Komisji Trójstronnej. Rząd zapowiada, że bez względu na wynik dzisiejszych rozmów, projekt ustawy zostanie skierowany do Sejmu.

Emerytury pomostowe miałyby przysługiwać osobom pracującym co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych lub jak w przypadku np. pilotów w szczególnym charakterze. Warunkiem byłby też 20-letni staż ubezpieczeniowy w przypadku kobiet i 25-letni w przypadku mężczyzn. Na "pomostówkę" można byłoby przejść na 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego.