Kandydatów na stanowisko doradcy ds. fuzji i przejęć czekają testy analityczne, sprawdziany językowe i rozmowa kwalifikacyjna. Ale osoba, która zostanie zatrudniona, na tym stanowisku na początek dostaje 5 tys. zł pensji.

Doradca ds. fuzji i przejęć zajmuje się finansową analizą procesów związanych z połączeniem firm lub nabywaniem innego przedsiębiorstwa. Do obowiązków doradcy należy: analiza korzyści z połączenia firm, ocena planowanych zysków, wycena przedsiębiorstwa, ocenę ryzyka, zaplanowanie przyszłych struktur i zasad działania organizacji, poszukiwanie źródeł finansowania oraz analiza kwestii prawnych i podatkowych.

Na tym stanowisku zatrudniane są osoby z wykształceniem wyższym, po ekonomii, finansach lub bankowości. Osoba pracująca jako doradca ds. fuzji i przejęć musi posiadać wysokie zdolności analityczne, umiejętność logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków. Niezbędna jest zdolność bardzo dobrej komunikacji w zespole.

Doradca powinien dbać również o rozwój wiedzy biznesowej i być nastawiony na poszukiwanie nowych rozwiązań. Doradców ds. fuzji i przejęć zatrudniają najczęściej banki inwestycyjne i firmy doradcze. Są to działy prestiżowe i dostają się do nich najlepsi. W Polsce takich stanowisk na rynku pracy nadal jest niewiele.

Tylko ci kandydaci, którzy bardzo dobrze zdadzą testy analityczne, sprawdziany językowe i pomyślnie przejdą rozmowę kwalifikacyjną mają szansę na pracę w tym zawodzie. Hanna Więcewicz, kierownik ds. rekrutacji na Polskę, Manpower Professional Executive uważa, że wielu studentów z wykształceniem ekonomicznym marzy, aby dostać się do działu fuzji i przejęć.

– Proces rekrutacji wygrywają najlepsze osoby, które mają osiągnięcia, w tym obszarze m.in. ciekawe praktyki, certyfikaty, wiedzę teoretyczną – wylicza Hanna Więcewicz.Zawód ten wymaga zaangażowania i pracy po godzinach.

– To praca dla osób ambitnych i pasjonujących się tematyką fuzji i przejęć – mówi Hanna Więcewicz.

Szkoła Główna Handlowa (SGH) prowadzi studia podyplomowe na kierunku Fuzje i Przejęcia Przedsiębiorstw. Studia te adresowane są do pracowników działów firm zajmujących się planowaniem fuzji i przejęć, analityków firm konsultingowych i doradczych, kadr banków, czy funduszy inwestycyjnych i analityków rynku kapitałowego.

Opłata za dwa semestry nauki wynosi 7,5 tys. zł. Celem studiów podyplomowych jest dostarczenie słuchaczom wiedzy na temat procesu połączenia firm. Program zajęć obejmuje m.in. modele fuzji i przejęć, metody opłacania i finansowania przejęć, aspekty prawne i podatkowe nabywania przedsiębiorstw.

Początkujący doradca ds. fuzji i przejęć zarabia 4 - 5 tys. zł brutto. Pensja doświadczonego pracownika wynosi powyżej 10 tys. zł miesięcznie.