Samorządy zyskały dodatkowy miesiąc na rozliczenie wynagrodzeń nauczycieli. W zamian jednak wszystkie przygotują sprawozdania z ich realizacji, a nie tylko te, których nauczyciele nie osiągnęli średnich płac.
Od dziewięciu lat gminy mają obowiązek zapewnienia nauczycielom wynagrodzenia co najmniej na poziomie średnich płac określonych w Karcie Nauczyciela, mimo to wciąż nie wiedzą, jak je wyliczać.
Zgodnie z obowiązującym prawem, na rozliczenie wynagrodzeń nauczycieli samorządy mają czas tylko do końca grudnia. Jak podkreślają ich przedstawiciele, ze względu na realizację innych zadań, nie są w stanie dotrzymać tego terminu. Dlatego od dłuższego czasu walczyli o zmianę, w ich opinii, niekorzystnego przepisu. Ostatecznie samorządowcy przekonali parlament, rząd i oświatowe związki zawodowe do ich zmiany. Dzięki temu zyskały kolejny miesiąc na rozliczenie wynagrodzeń nauczycieli. Prezydent właśnie podpisał nowelizację z 19 listopada 2009 r. Karty Nauczyciela w tej sprawie. Czeka ona teraz na publikację w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie w dniu ogłoszenia.
Nowelizacja ustawy, poza przesunięciem terminów, nałożyła na ministra edukacji narodowej obowiązek wydania rozporządzenia w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez samorządy. Projekt rozporządzenia został skierowany już do konsultacji.
Zgodnie z nim wysokość jednorazowego dodatku uzupełniającego, który jest wypłacany nauczycielom nieosiągającym średnich płac, będzie ustalany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, czyli bez względu na to, jak długo pracowali w danej szkole w ciągu roku.
– Wcześniej resort edukacji narodowej wyjaśniał nam, że dodatek uzupełniający mamy wypłacać tylko tym nauczycielom, którzy byli wykazani jako wciąż zatrudnieni w grudniu – wskazuje Sylwia Olek, zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Tczewie.
Kierując się tym wyjaśnieniem, dodatku nie dostaliby więc ci, którzy przestali pracować w szkole np. w sierpniu.
Według Sylwii Olek, zaproponowany w projekcie rozporządzenia sposób wpłaty dodatku dla wszystkich nauczycieli proporcjonalnie do czasu zatrudnienia jest bardziej sprawiedliwy.
W projekcie rozporządzenia został też określony wzór formularza sprawozdania z osiągania średnich płac, który musi zostać przygotowany przez wszystkie samorządy. Będą musiały je przesłać do 17 lutego do Regionalnych Izb Obrachunkowych (RIO), dyrektorom szkół i związków zawodowym.
– Domagaliśmy się wprowadzenia jednolitego wzoru dla wszystkich samorządów, bo w przeciwnym razie niemożliwe było skuteczne przeprowadzenie kontroli – mówi Alina Smagała, zastępca prezesa RIO w Lublinie.
Tłumaczy, że po wejściu w życie rozporządzenia gminy będą kontrolowane dwukrotnie.
Obowiązek przygotowywania sprawozdania o wynagrodzeniach nauczycieli przez wszystkie samorządy krytykuje Zenon Szewczyk, przewodniczący Rady Gminy Spytkowice (woj. małopolskie).
Jego zdaniem sposób wyliczania średnich jest bardzo skomplikowany, a rozporządzenie jest niczym innym jak kopią wcześniejszej instrukcji resortu edukacji narodowej, która zawierała błędy i była niezrozumiała.
35 mld zł wyniesie w 2010 roku subwencja oświatowa samorządów
Komentarze (29)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszepłakać się chce i jeszcze coś...mało,że Ci robotę spieprzą to jeszcze każą słono zapłacić.I to ma być społeczeństwo katolickie."nieuctwo,zdzierstwo,tępota"Też żałuję że nie zostałem w Niemczech.Tam w ciągu 3(trzech) dni zarobiłem tyle ile w miesiąc pracy w szkole(przed stanem wojennym-był wysoki kurs marki)Ale mój patriotyzm kazał wracać mi do kraju,a może w tym czasie byłem zbyt głupi,bo znajomi pokazywali mi paluszkiem czoło i chyba mieli rację.Nauczono mnie szacunku do klasy robotniczej i nadal darzę Ich szacunkiem,ale panowie nie przesadzajcie.Za czasów poprzednich klasa robotniczo-chłopska dostawała dodatkowe punkty,ja g...Dostawali inne bonusy i nie wszyscy to wykorzystali więc nie narzekajcie bierzcie się do nauki i będziecie miód,wino pili i dobrze się bawili,czego Wam z CAŁEGO SERCA ŻYCZĘ.
A Muppet show oglądałeś? Jak tak, to pewnie wierzysz i w świnie w kosmosie.
Kilka lat temu czytałem w jednej z gazet o emerytce - nauczycielce
szkoły sredniejze stolicy, korzystającej z darmowej zupy ,,kuroniówki" z powodu nędznej emerytury. A przecież poswięciła prawie całe życie swym uczniom,siedziała do pólnocy albo i dłużej,sprawdzając ich klasówki ,prace domowe -
w,, świątki ,piątki i w niedziele". Teraz ,gdy od trzech lat podniesiono pensje nauczycieli o niewielką sumę zrobił się medialny szum .Przecież -wg wyobrażeń byłych zakompleksionych uczniów- belfer ma być przez wieki w polskim społeczeństwie pariasem. Dlaczego ma mu się lepiej powodzic niz jego leniwym uczniom ,którzy nie zhańbili się czytaniem książek i samodzielnym myśleniem..
W każdym normalnym cywilizowanym kraju pedagodzy zarabiają godziwie,
maja wakacje ,bo charakter pracy tego wymaga,cieszą się powszechnym szacunkiem.
A u nas ,w Polsce ludzie nic rzekomo nie zawdzięczają-wg Kurta -nauczycielom tylko rodzicom. To zacznij ,panie Kurcie,sam edukowac swe pociechy,nie posyłajac je do szkoły. Zobacz ,jaki jest trud nauczania.Wątpię jednak
w pozytywny skutek ,bo żeby nauczać, trzeba reprezentować odpowiedni poziom intelektualny,kultury.
Kurcie, wierzysz najbardziej w magiczną moc pieniędzy ,które otworzą przed dzieciom drzwi elitarnych uczelni .Przypominam jednak,że trzeba bardzo dobrze zdać maturę.