Karpiniuk - który z ramienia klubu PO zajmuje się tą ustawą - podkreślił, że cały czas trwają konsultacje z konstytucjonalistami i ekspertami prawnymi. Jak dodał, ustawa trafi do Sejmu albo pod koniec tego tygodnia, albo na początku przyszłego.

Jak dodał, klub PO chce przedstawić projekt ustawy na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Sejmie.

Wtorkowy "Dziennik" napisał, że PO ma już gotowy projekt odbierający przywileje emerytalne byłym esbekom. Według projektu, świadczenia wypłacane byłym generałom SB mogą zostać zmniejszone nawet o 4 tys zł; nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

"Dziennikarz Dziennika dotarł do którejś z wersji projektu i ogłosił to jako pewnik"

Jak podaje "Dz", na nowych przepisach najwięcej stracą byli generałowie SB. Ich emerytury zmniejszą się ze średnio 7,3 tys. zł do 2,5 tys. zł. Średnie świadczenia ponad 10 tys. innych oficerów SB spadną nawet do 900 zł miesięcznie. A kolejnych 8,5 tys. niższych rangą funkcjonariuszy czeka najniższa możliwa emerytura - 654 zł.

"Dziennikarz Dziennika dotarł do którejś z wersji projektu i ogłosił to jako pewnik. Ale nie jest jeszcze przesądzone, która wersja zostanie złożona. Trwają konsultacje" - podkreślił Karpiniuk.

Platforma zleciła wcześniej ekspertyzy prawne, które mają ostatecznie rozstrzygnąć, czy proponowane zmiany są zgodne z konstytucją. "Chcemy, żeby był to projekt zgodny z konstytucją, żebyśmy się nie narazili na uznanie nowych przepisów za niezgodne z ustawą zasadniczą" - podkreślił Karpiniuk.

Karpiniuk zapewnił, że Platforma w tej sprawie nie chce się ścigać z PiS na projekty

Według informacji PAP, politycy PO odbyli szereg rozmów na temat zgodności projektu z konstytucją, m.in. z b. prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Zollem oraz prof. Piotrem Winczorkiem. "Ich opinie były pozytywne" - powiedział PAP polityk PO zbliżony do władz partii.

W Sejmie jest już projekt tzw. ustawy dezubekizacyjnej - autorstwa PiS. Zakłada on m.in. podanie do publicznej wiadomości informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, ograniczenie pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawienie ich "nieuzasadnionych przywilejów materialnych".

Karpiniuk zapewnił, że Platforma w tej sprawie nie chce się ścigać z PiS na projekty. Zaznaczył jednocześnie, że Platforma złoży swój projekt, ponieważ - jego zdaniem - niektóre zapisy projektu PiS budzą wątpliwości konstytucjonalistów i Biura Legislacyjnego Sejmu.