Czy pracownik musi wykonywać dodatkowe, nieobjęte umową o pracę, obowiązki

autor: Urszula Młynarczyk07.12.2009, 15:00

W umowach o pracę lub w zakresie obowiązków pracownicy często są obligowani do wykonywania innych czynności zleconych przez pracodawcę bez wskazania, o jakie obowiązki chodzi. Czy pracownik musi wykonywać takie dodatkowe obowiązki, jeśli nie wynikają one z umowy o pracę?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (5)

 • czytelnik(2009-12-07 19:53) Zgłoś naruszenie 30

  W Szczecinie w Wydz. Ksiąg Wieczystych pracownica (nie na etacie pracownika fizycznego) dostała polecenie wyłożenia papieru toaletowego w ubikacjach. Odmówiła i została ZWOLNIONA. Odwołała się do SĄDU i,...przegrała, pomomo, iż sprawa stała się medialna

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • DW(2009-12-08 10:20) Zgłoś naruszenie 00

  K.p. Art. 42. § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

  Wyrok z dnia 2 października 2008 r. Sąd Najwyższy (I PK 73/08) Jeżeli rodzaj pracy i miejsce jej świadczenia zostały w umowie o pracę określone w sposób ogólny, to utrzymanie się w granicach wyznaczonych takim określeniem oznacza, że nie mamy do czynienia ze zmianą warunków pracy, a jedynie z ich konkretyzacją, dokonywaną w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy, gdyż do istoty stosunku pracy należy jej świadczenie pod kierownictwem pracodawcy (pracy podporządkowanej).

  Odpowiedz
 • J. R.(2011-07-07 14:13) Zgłoś naruszenie 10

  Jak to jest, że Orzeczenie Sądu Najwyższego Nr I PK 73/08 z dn. 2.10.2008, które jest b. ważnie i które często się omawia (także powyżej) nie figuruje nigdzie w żadnych zestawieniach w postaci jawnej? Czy jest jakieś tajne? Nie ma go nawet w http://pub.sn.pl/orzeczenia.nsf/ - oficjalnej stronie SN.

  Odpowiedz
 • ktosik(2013-02-07 21:15) Zgłoś naruszenie 10

  Niektórych orzeczeń Sąd Najwyższy nie publikuje, ale nie wiem od czego to zależy. Może ktoś mądry wie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane