Informatycy z Centrum Usług Informatycznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) z Rzeszowa opracowali system, który umożliwia przygotowanie CV w formie krótkiego nagrania video. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik WSIiZ Maciej Ulita, system o nazwie "Video CV" składa się z interaktywnego kiosku z kamerą, gdzie za pomocą ekranu dotykowego można nagrać swoją kilkuminutową prezentację. "Kiosk znajduje się w urzędzie pracy i po akceptacji pracownika urzędu, nagranie zostaje umieszczone na portalu, z którego mogą korzystać pracodawcy" - dodał Ulita.

Według niego takie rozwiązanie może usprawnić proces rekrutowania pracowników i umożliwić pracodawcy wstępną weryfikację kandydatów.

Jego zdaniem, możliwość nagrywania "Video CV" bezpośrednio w urzędzie pracy, będzie dużym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób bezrobotnych. "Oprócz oszczędności czasu zapewni to potencjalnym pracodawcom z całego kraju, szybki dostęp do bazy danych osób poszukujących pracy" - zaznaczył Ulita.

Pierwszy kiosk z systemem "Video CV" stanął w urzędzie pracy w Tarnowie (Małopolskie). Jak powiedział PAP Andrzej Niedziałek, który pracował przy stworzeniu systemu, propozycja opracowania takiego programu wyszła właśnie z urzędu pracy w Tarnowie.

"My zajęliśmy się wykonaniem tej koncepcji. Prowadzimy rozmowy z innymi urzędami pracy na temat umieszczenia na ich terenie naszego kiosku" - dodał Niedziałek.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie powstała w 1996 r. Uczelnie posiada uprawnienia do prowadzenia kształcenia na 12 kierunkach studiów, w ramach których studenci mają do wyboru 62 specjalności. WSIiZ jako jedyna z Podkarpacia i jedna z niewielu w kraju zaliczana jest do uczelni o klasie międzynarodowej. Kształci ok. 10 tys. studentów.