Wprowadzenie kolejnego dnia wolnego od pracy może spowodować straty finansowe przedsiębiorstw i redukcje etatów – przestrzegają pracodawcy.
Nawet o 5,7 mld zł mogą obniżyć się roczne przychody firm z powodu ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Takie są wyliczenia PKPP Lewiatan. Projekt w tej sprawie jeszcze w tym tygodniu ma przedstawić Platforma Obywatelska.
Zdaniem pracodawców wprowadzenie dodatkowego, 13. dnia wolnego w roku spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia, co może skutkować redukcjami etatów. Straci też budżet państwa. Z powodu wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego jego przychody zmniejszą się o 1,07 mld zł. Pracodawcy podkreślają też, że skracanie wymiaru czasu pracy w ciągu roku jest szczególnie groźne w okresie kryzysu i spowolnionego tempa wzrostu gospodarczego.
– Dodatkowo wprowadzenie kolejnego dnia wolnego tuż po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku spowodowałoby kumulację czasu wolnego od pracy. Dlatego propozycja ta jest szczególnie niekorzystna dla firm – dodaje Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.
Pracodawcy podkreślają, że każda firma może indywidualnie ustanowić w firmie dzień wolny w święto Trzech Króli, albo ograniczyć czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom uczestnictwo w obrządkach religijnych. Pracownik ma też prawo wystąpić o udzielenie mu zwolnienia od pracy (na co najmniej siedem dni przed datą zwolnienia).