Bezrobocie nie rośnie. W listopadzie bezrobocie wyniosło 11,3 proc., czyli tyle samo, ile w październiku. Podobnie powinno być w grudniu - poinformowała wczoraj wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Po tych danych widać, że nie ma napływu bezrobotnych sezonowych, głównie z budownictwa, bo zimy praktycznie nie ma - powiedziała. Dodała, że liczba bezrobotnych na koniec listopada wyniosła 1 mln 719,6 tys. osób.

Więcej www.mpips.gov.pl

Religia na maturze. Będą prowadzone prace nad włączeniem religii do zestawu przedmiotów, które uczniowie mogą zdawać na maturze - poinformowali wczoraj przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski abp Kazimierz Nycz i minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. Obie strony oceniły te prace jako poważnie zaawansowane.

Więcej www.men.gov.pl

11 tys. dla lekarza specjalisty. Od 1 stycznia 2008 r., po wejściu w życie nowych przepisów o czasie pracy lekarzy, to oni sami będą decydować, czy chcą pracować na dyżurach - powiedział wczoraj przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel po spotkaniu z minister zdrowia Ewą Kopacz. Jego zdaniem, lekarze zgodzą się pracować dłużej, jeśli dostaną podwyżki. Minister obiecała związkowcom, że od w 2010 roku pensja lekarza specjalisty wyniesie ponad 11 tys. zł, a od czerwca 2008 roku nie będzie limitowania świadczeń. Zostanie także wprowadzony tzw. negatywny koszyk świadczeń medycznych, czyli takich, za które trzeba będzie zapłacić.

Więcej www.ozzl.org.pl

Przemoc w rodzinie. 36 proc. Polaków przyznaje, że przynajmniej raz doświadczyło jakiejś formy przemocy, 30 proc. było ofiarą przemocy więcej niż raz, 11 proc. - wielokrotnie; większość z nich to kobiety - wynika z danych resortu pracy. Natomiast według badań OBOP, co piąty Polak był sprawcą przemocy wobec swojej rodziny. Pokazują one, że doświadczanie takiej przemocy wpływa na jej stosowanie wobec członków własnej rodziny - 13 proc. Polaków to jednocześnie ofiary i sprawcy przemocy. Do 10 grudnia będzie prowadzona kampania Rady Europy, która ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet.

Więcej www.mpips.gov.pl