Pojutrze na plenarnym posiedzeniu Komisji Trójstronnej ma być podpisane porozumienie w sprawie emerytur pomostowych. Następnie projekt trafi do Sejmu.
Na ostatnim spotkaniu zespołu komisji trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych nie doszło do przełomu w sprawie emerytur pomostowych. Strona związkowa podtrzymuje stanowisko, żeby poszerzyć listę prac uprawniających do tych emerytur. Obecnie liczy ona 66 pozycji. Nadal nie ma wśród nich nauczycieli. Rząd nie chce zwiększać liczby uprawnionych do emerytur pomostowych.
Wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak podkreśla, że będzie więcej uprawnionych do tzw. pomostówek, niż wcześniej zakładał rząd. O podjęciu takiej decyzji zadecydowały opinie ekspertów medycyny pracy.
- Takich osób będzie ponad 250 tys. - dodaje.
Emerytury pomostowe będą wypłacane nawet do 2040 roku
W środę na plenarnym posiedzeniu Komisji Trójstronnej ma być podpisane porozumienie, a następnie projekt trafi do Sejmu.
- Chcemy jak najszybciej zakończyć parce nad emeryturami pomostowymi - mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.
Emerytury pomostowe będą wypłacane nawet do 2040 roku.
Świadczenia finansowane będą z Funduszu Emerytur Pomostowych. Będzie on uzyskiwał dochody z budżetu i składek opłacanych przez firmy. Składka ma wynieść 3 proc. pensji pracownika, a firmy będą zobowiązane do jej opłacania od 1 stycznia 2010 r.