Firma może zwolnić pracownika, któremu brakuje mniej niż cztery lata do uzyskania emerytury pomostowej.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że pracownicy nie są objęci ochroną przedemerytalną w ciągu czterech lat przed nabyciem prawa do emerytury pomostowej. Pracodawca może ich w tym czasie zwolnić – np. na rok przed ewentualnym przejściem na emeryturę.

Niepełna ochrona

Ochrona przedemerytalna jest określona w art. 39 kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury. Wiek emerytalny, o którym mowa w art. 39 kodeksu pracy, jest określony w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.). Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn – 65 lat. W pewnych przypadkach może być niższy, np. 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Wcześniej na emeryturę mogą pójść zarówno osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. (art. 32 ustawy), jak i niektórzy urodzeni po 31 grudnia 1948 r. (art. 46 lub 184 ustawy), jeśli pracują w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.



Wiek pracownika

Zdaniem resortu pracy wiek pracowników, o którym mowa w ustawie z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2008 r. nr 237, poz. 1656), nie pokrywa się definicją wieku określoną w ustawie z 1998 roku o FUS i w art. 39 kodeksu pracy. Dlatego, że prawo do emerytury pomostowej przysługuje, co do zasady, po osiągnięciu co najmniej 55 lat przez kobiety i co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn (ze względu na charakter wykonywanej pracy dla niektórych osób jest on niższy – 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn).
Resort podkreśla też, że emerytura pomostowa jest świadczeniem okresowym. Uprawniony pobiera je do dnia, kiedy uzyska wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Potem może pobierać emeryturę obliczoną według zasad określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Według resortu pracy wieku, w którym powstaje prawo do emerytury pomostowej, nie można zatem uznać za normalny wiek emerytalny.