Coraz więcej publicznych szpitali dodatkowo prowadzi działalność komercyjną. Specjalistyczne operacje ortopedyczne czy okulistyczne mają załatać szpitalne budżety. Pacjenci wolą jednak płacić za leczenie w prywatnych klinikach.
Szpital MSWiA w Warszawie otworzył właśnie oddział chirurgii plastycznej. Wiadomo, że za kilka tygodni będzie się tu można upiększać za pieniądze. Najpierw władze placówki chcą jednak ustalić, jakie ceny będą konkurencyjne wobec klinik prywatnych. – Badamy rynek. Skonstruowanie cennika będzie kolejnym etapem – mówi rzecznik Jarosław Buczek.
Ofertę komercyjną od września wprowadzi też szpital w malutkiej Wrześni. Bez kolejki będzie można wtedy poddać się artroskopii, wszczepieniu stabilizatorów czy endoprotez stawów. – W publicznej służbie zdrowia kłopoty są coraz większe – mówi główna księgowa Elżbieta Marciniak. I dodaje: – Choć jesteśmy małym miastem, liczymy, że ludzie wysupłają ostatni grosz, by zadbać o zdrowie.
Działalność komercyjną z powodzeniem oferują szpitale położnicze. W warszawskiej św. Zofii za osobny pokój płaci się 1 tys. zł, indywidualna opieka lekarza kosztuje 2,5 tys., a znieczulenie 600 zł. W porównaniu do prywatnych szpitali, gdzie za poród płaci się przeszło 10 tys. zł, to bardzo przystępne stawki.
Szpital Świętej Trójcy w Płocku oferuje komercyjne operacje chirurgiczne i ortopedyczne. – Dużych pieniędzy jednak na tym nie robimy – twierdzi jednak kierownik Artur Krawczyk. Za operację żylaków w Płocku płaci się przeszło 2 tys. zł. Endoproteza stawu biodrowego kosztuje ok. 15 tys. Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego kolana: 7, 5 tys. zł. W prywatnych klinikach w stolicy trzeba za nią zapłacić niemal dwukrotnie więcej. Mimo to w Płocku tłumów nie ma. Komercyjnych endoprotez wykonuje się tu maksymalnie 10 miesięcznie. – Więcej jest artroskopii, ale nie są to jakieś zawrotne ilości. Liczyliśmy, że przyciągniemy narciarzy czy sportowców, ale prawda jest taka, że oni wolą zapłacić zdecydowanie więcej i jechać do prywatnej kliniki do Warszawy – mówi Krawczyk.Bartosz Maciejewski, rzecznik prasowy Medicover, mówi wprost: – Nie obawiamy się takiej konkurencji. Nasi pacjenci to jest inny target niż ci, którzy poszukują komercyjnych świadczeń w szpitalach publicznych.
Wicedyrektor szpitala przy ul. Lindleya w Warszawie widzi rzecz inaczej. – Wielu pacjentów chce się leczyć u nas i zapłacić za najlepszą protezę. Pieniędzy z tych operacji wystarczyłoby na dwa lata – uważa Włodzimierz Wiśniewski. Szpital nie prowadzi jednak działalności komercyjnej, gdyż podlega Akademii Medycznej i zabrania mu tego prawo. Placówka ma problemy finansowe, a lekarze odchodzą do klinik prywatnych. – Trzeba jak najprędzej umożliwić nam działanie komercyjne, w przeciwnym razie padniemy – twierdzi Wiśniewski.
– Pacjenci wolą prywatne kliniki, mimo że to my oferujemy najlepszą kadrę i sprzęt. Utarło się jednak takie myślenie, że najlepsze kliniki są prywatne. Trudno z tym walczyć – odpowiada kierownik szpitala w Płocku.
Ile kosztują zabiegi
badanie okulistyczne z dobraniem okularów w szpitalu MSWiA w Lublinie – 65 zł
● konsultacja okulistyczna w prywatnym szpitalu MedPolonia w Poznaniu – 100 zł
poród w osobnej sali, z indywidualną opieką lekarską i znieczuleniem w szpitalu św. Zofii w Warszawie – ok. 4 tys. zł
poród siłami natury w prywatnym szpitalu Damiana w Warszawie – 9,2 tys. zł, zakończone cesarskim cięciem 11,2 tys. zł
● artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego kolana w szpitalu w Płocku – 7,5 tys. zł
artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego w prywatnym szpitalu Medcover w stolicy – 12,5 tys. zł (w cenę nie wliczono pobytu w szpitalu i znieczulenia)