Brak konkursów związany jest ze zmianą algorytmu podziału środków Narodowego Funduszu Zdrowia między jego oddziały wojewódzkie. "Czas od momentu, kiedy weszła w życie ustawa mówiąca o nowym podziale pieniędzy nie pozwala na przeprowadzenie konkursów. (...) W związku z tym, skoro nie ma konkursu, to wszyscy ci, którzy świadczyli usługi do tej pory, mają zagwarantowane umowy na rok przyszły" - wyjaśniła dziennikarzom Kopacz.

"Będzie aneks, ale ja bym apelowała o spokój do momentu, kiedy pojawi się plan finansowy (NFZ na 2010 r. - PAP)" - dodała.

Minister zdrowia zapewniła, że w planie finansowym NFZ zostaną zabezpieczone środki na świadczenia zdrowotne, które do tej pory były wykonywane w lecznicach.

Wiceminister zdrowia Marek Haber mówił w środę, że "została przygotowana nowelizacja 10 rozporządzeń koszykowych, która zakłada utrzymanie warunków kontraktowania świadczeń, które dzisiaj obowiązują, w roku przyszłym". "Dotyczy to zarówno tych umów, które z racji swojego trwania przechodzą na rok 2010 (...), jak również tych umów, które kończyłyby się 31 grudnia 2010 r." - dodał.

Konkursy przewidziane są tylko na świadczenia z zakresu opieki długoterminowej.

Część szpitali nie ma już środków na planowe zabiegi medyczne. NFZ informuje, że w tym roku nie będzie dodatkowych pieniędzy na świadczenia. Lecznice oczekują na propozycje Funduszu w sprawie kontraktów na 2010 r.

Dyrektor warszawskiego Szpitala Wolskiego pos. Marek Balicki ocenił w rozmowie z PAP, że brak propozycji NFZ odnośnie kontraktów na 2010 r. jest naruszeniem ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. "Propozycje mają być dopiero na przełomie listopada i grudnia. Z tego co wiem, oferty będą niższe o 10 proc. w porównaniu do tego roku. To uniemożliwi prawidłowe funkcjonowanie szpitali" - powiedział Balicki.

W 2010 roku nakłady na świadczenia zdrowotne będą niższe o ponad 1,5 mld zł w porównaniu z bieżącym rokiem - zapowiedział w październiku prezes NFZ Jacek Paszkiewicz.