"Dawanie szczepionki grupom ryzyka wymaga bardzo dobrej logistyki - tych ludzi trzeba wybrać, znaleźć, zakwalifikować, ta logistyka musi być przygotowana zawczasu" - podkreślił prof. Zieliński w TVN24.

Na wtorek zaplanowane jest kolejne posiedzenie komitetu pandemicznego. "Musimy omówić sytuację epidemiologiczną, bo ona się zmieniła dramatycznie w pierwszych dwóch tygodniach listopada, a druga rzecz, to omówienie zaleceń, terapeutycznych, które muszą być dostosowane do sytuacji epidemiologicznej" - powiedział prof. Zieliński pytany, czym zajmie się komitet.

Podkreślił, że szczepienia przeciw grypie zawsze są zalecane. "Nikt nie zaprzecza temu, że należy szczepić, natomiast są zastrzeżenia etyczne, kompetencyjne. Myślę, że za dużo się o tym mówi w przestrzeni publicznej, podczas gdy powinno się to omawiać przy stole" - uznał prof. Zieliński.

Według niego grupą, która powinna być zaszczepiona w pierwszej kolejności, są lekarze. "Ze wszystkich służb lekarze powinni podlegać szczepieniu na pierwszym, miejscu, oni najwięcej ryzykują" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że w tym sezonie, w Polsce, podobnie jak w zachodniej Europie, wśród przypadków zachorowań na grypę, A/H1N1 zaczyna dominować.

Do tej pory w Polsce potwierdzono ponad 270 przypadków nowej grypy. Zwiększyła się także - w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku - zachorowalność na grypę sezonową.