W ten sposób resort odniósł się do oświadczenia prezesa Stowarzyszenia Młody Lekarz Grzegorza Napiórkowskiego, który podkreślił, że w rozporządzeniu minister zdrowia Ewy Kopacz w sprawie specjalizacji lekarzy z 16 września nie ma obiecanych zmian ułatwiających odbywanie stażu.

Jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o zapowiadaną przez ministerstwo zmianę polegającą na przesunięciu postępowania kwalifikacyjnego na specjalizacje, a tym samym rozpoczynania specjalizacji z 1 marca na 15 listopada. Według niego bez niej młodzi lekarze oczekując na rozpoczęcie rezydentury będą przymusowo bezrobotni.

Rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb w przesłanym w piątek PAP komunikacie zapewnił jednak, że obietnica ministerstwa zostanie dotrzymana.

"Młodzi lekarze nie będą zmuszeni do rejestrowania się w urzędach pracy jako bezrobotni"

"Młodzi lekarze, którzy kończą staż podyplomowy w październiku 2008 r. będą mogli do 30 października 2008r. złożyć wniosek o przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego celem uzyskania rezydentury w wybranej dziedzinie medycyny. Postępowanie to będzie prowadzone pomiędzy 1 a 15 listopada br., a Wojewódzkie Centra Zdrowia Publicznego wydadzą skierowania do odbycia specjalizacji do 30 listopada 2008r." - podkreślił.

Jak dodał oznacza to, że młodzi lekarze nie będą zmuszeni do rejestrowania się w urzędach pracy jako bezrobotni.

"Planowana zmiana trybu specjalizacji na tzw. specjalizacje modułowe i w konsekwencji skrócenie czasu trwania specjalizacji będzie dokonane w formie nowelizacji ustawy, nad którą obecnie pracuje Ministerstwo Zdrowia" - podkreślił.