Sztywne standardy kształcenia dla kierunków studiów w Polsce, pozwalają studentom zdobywać jedynie wiedzę teoretyczną.

Praktyki studenckie na większości uczelni to fikcja – mówi Marek Barański Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Młodzi ludzie są nieprzygotowani do pracy zawodowej, w której prócz wiedzy teoretycznej liczą się przede wszystkim konkretne umiejętności. Gdzie i jak zdobyć swoje pierwsze doświadczenie zawodowe? Jak zastartować do przyszłej kariery?

Gdzie tu sens?

W toczącym się obecnie dyskursie społecznym, dotyczącym założeń reformy szkolnictwa wyższego, coraz częściej poruszana jest kwestia praktycznego przygotowania zawodowego studentów. Wszystko pięknie – gdyby nie fakt, że jak to w naszym kraju bywa, zmiana koncepcji przygotowywania młodych ludzi do pracy zawodowej, stale pozostaje zbiorem pobożnych życzeń. W Wielkiej Brytanii student odbywający praktyki otrzymuje punkty, które doliczane są do jego ogólnej oceny. We Włoszech tworzy się na uczelniach specjalne komórki reprezentujące przedstawicieli firm z sektora prywatnego. Na zachodzie już na etapie kształcenia, spośród studentów wyszukiwani są przyszli pracownicy. Do rozwiązań europejskich bezustannie nam daleko.

Studenci - tania siła robocza

Niestety w Polsce, zobligowani do odbycia obowiązkowej praktyki studenci, zamiast uczyć się zawodu wykonują niejednokrotnie najróżniejsze, często mało rozwijające prace, nie mające nic wspólnego
z przygotowaniem do wykonywania przyszłego zawodu. W zamian za stosowny wpis w książeczce praktyk sprzątają, parzą kawę lub zajmują się podobnymi mało twórczymi zajęciami. - Na moich praktykach nauczyłem się przenosić pudła, z dokumentami – mówi Jurek, student IV roku jednej
z prestiżowych uczelni w Krakowie. Niestety nie jest on odosobnionym przypadkiem. Studenci są nie rzadko wykorzystywani przez nieuczciwych pracodawców jako tania siła robocza, bezsilna wobec panujących reguł.

Logika praktyka

Na całe szczęście, na pomoc młodym ludziom, nie posiadającym jeszcze doświadczenia zawodowego przyszły firmy z sektora prywatnego. Firmy te, niejednokrotnie zmuszone do poszukiwania wykwalifikowanych pracowników, wzięły sprawy przygotowania zawodowego swoich przyszłych pracowników w swoje ręce. Specjalnie przygotowane przez nowoczesne przedsiębiorstwa programy stażowe, to niejednokrotnie szansa dla młodych nie tylko na zyskanie odpowiednich umiejętności praktycznych, lecz często na zdobycie swojej pierwszej pracy.



Giganci w swojej branży

Krzysztof Usarek student V roku Politechniki Krakowskiej jest uczestnikiem programu praktyk w koncernie ABB - lidera w dziedzinie energetyki i automatyki. - To była dla mnie ogromna szansa.
W trakcie praktyk mam dostęp do nowych technologii, którymi nie dysponują uczelnie w Polsce. Pracuję na profesjonalnych programach do modelowania 3d, optymalizacji procesów wytwarzania oraz statystycznej kontroli jakości. Miałem możliwość zdobywania doświadczenia w jednostce badawczej koncernu, mieszczącej się w innym kraju. Dziś kończąc studia mogę pochwalić się ponad rocznym doświadczenie w swojej branży. O pracę się nie boję – mówi Krzysiek.

A w marketingu i reklamie

„Kultowy” – taką opinią cieszy się program praktyk i staży w krakowskiej Agencji Marketingu Zintegrowanego Grupa Adweb. Agencja zajmuje się kompleksową obsługą firm w zakresie marketingu, PR i reklamy. Dzięki dwuetapowemu procesowi rekrutacji na staże dostają się tylko najlepsi. Każdorazowo szczegóły programu ustala się indywidualnie z kandydatem dzięki czemu w trakcie trwania stażu młodzi ludzie mogą sami decydować, w którym kierunku chcą doskonalić swoje umiejętności. - Staż był dla mnie doskonałym sposobem na zapoznanie się z przyszłym środowiskiem pracy oraz umożliwił mi poznanie branży od środka – mówi Urszula Holik, była stażystka, dziś członek zespołu VanguardPR - Grupa Adweb. Program to dla młodych ludzi szansa na zdobycie umiejętności zawodowych, a dla firmy doskonały sposób rekrutacji nowych pracowników. – Odbywanie stażu w trakcie roku akademickiego pozwala na dynamiczny rozwój studenta. W ten sposób, już po zakończeniu studiów, taka osoba na wstępie ma wyższą wartość rynkową z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Im więcej cennych doświadczeń potencjalny pracownik zdobył
w czasie studiów, tym lepiej - zauważa Bartłomiej Juszczyk, CEO agencji Grupa Adweb.

Dla ekonomistów

Strzałem w dziesiątkę okazał się również program praktyk studenckich skierowanych do osób interesujących się tematyką finansów. W PricewaterhouseCoopers młodzi ludzie mają znakomitą okazję do sprawdzenia swoich umiejętności w wiodącej firmie doradczej na świecie. Studenci
i absolwenci uczelni wyższych mogą aplikować do działów audytu, doradztwa podatkowego
i prawnego oraz doradztwa biznesowego. Dzięki praktykom w PricewaterhouseCoopers studenci mają realną szansę na start do kariery w profesjonalnym świecie biznesu.

Dobre praktyki… praktyk

Warto zainwestować swój czas w wartościowe staże. Autorskie programy praktyk przygotowane przez nowoczesne firm w Polsce to nie tylko szansa na zyskanie swojego pierwszego doświadczenia zawodowego, lecz przede wszystkim możliwość otrzymania pierwszej pracy i sprawdzenia się w wymarzonym zawodzie, w którym praca często różni się od wyobrażeń. Warto o tym pamiętać w początkach swojej kariery zawodowej.

Dariusz Ptaszek