Starsze osoby mogą być zwolnione z dnia na dzień

autor: Paweł Jakubczak19.09.2008, 03:00; Aktualizacja: 28.10.2008, 11:55

Sądy nie pomagają osobom, które skarżą się, że ich firma zwolniła je tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Rząd nie zamierza wprowadzić przepisów zabraniających dyskryminujących praktyk firm wobec starszych pracowników. Eksperci i pracodawcy postulują skrócenie z czterech do dwóch lat okresu ochronnego osób przed emeryturą.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (63)

  • kc(2008-12-31 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    Po wpisach widzę ,że sytuacja dojrzewa do krytycznej jak pare lat temu w Argentynie czy ostatnio w Grecji, a POmyje jak mieły 60% poparcia to wzrośnie im do 120%

    Odpowiedz
  • Kaczor(2008-09-19 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Polski emeryt idąc do sądu, musi się liczyć z tym ,że sprawiedliwości tam nie ma i nie będzie. Z godłem u szyi zasiada tam pseudo człowiek którego zadaniem jest liberum -veto, choć byś miał rację. Dla ciebie emerycie tylko pawulon i zjeżdżaj śmieciu i spieprzaj dziadu- Szmal jest mafijny.

    Odpowiedz
  • hala(2008-09-19 16:15) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem śmiać się czy płakać poczynań tego rządu . Mam dla nich lepszy pomysł ludzi po 55 roku zycia przymusowo do gazu. To się kiedyś sprawdziło, od razy bylo mniej ludzi starych.Jak to jest możliwe że rządzący zarabjają ogromne pieniądze a ludzie muszą wyżyć z 500zł renty lub emerytury. To co nastąpiło w Polsce ostatnimi czasy woła o pomstę do Boga. Opamietajcie się rządący to co teraz macie to zasługa tych starych ludzi nie wasza. Bardzo niedlugo i wy bedziecie starzy ale jesteście w lepszej sytuacji bo już teraz macie bardzo duże pobory i inne dochody

    Odpowiedz
  • ezan(2008-09-19 16:09) Zgłoś naruszenie 00

    fakt! starsi ludzie,skoro mają uprawnienia do świadczeń emerytalnych-powinni iść na zasłużony odpoczynek.Młodym należy dać szansę aby w godnych warunkach,w kraju ojczystym mogli rozwijać swoje talenty,robić karierę,realizować swoje marzenia.
    Niestety,wielu staruszków i staruszek trzymają się swoich stołków ,często kierowniczych,prezesowskich i nie tylko o pieniąchy im chodzi,ale o wpływy,o władzę ,o to aby coś znaczyć w środowisku,żeby jeszcze coś uczknąć dla siebie,dla wnuków.To jest zjawisko charakterystyczne w spółdzielczości wszelkiej barwy,ale najwyrażniej to widać w spółdzielniach mieszkaniowych.
    Zacznijmy przewietrzać gabinety,dajmy młodym szansę!!!

    Odpowiedz
  • mn,nm(2008-09-19 16:01) Zgłoś naruszenie 00

    nie beda efektywni zwalniaja? wlasnie dlatego ludzie starsi wola isc na emeryture. to nei tutaj problem. problem w braku poszanowania ludzi i prawa pracy przez pracodawcow. u nas na kazdym kroku jest cwanaictwo. skracac okresy? aktywizowac ludzi? chyba w teorii. punkt widzenia od punktu siedzenia.

    Odpowiedz
  • emeryt(2008-09-19 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ten artykuł celowo napisany:ŻEBY ZWOLNIĆ JAK NAJWIĘCEJ STARYCH GRUCHOTÓW Z ZAKŁADÓW
    DLACZEGO< TE STARE GRUCHOTY Z SEJMU<
    SENATU<RZĄDU<EUROPARLAMENTU ITP NIE IDĄ NA EMERYTURĘ WIELU JUŻ OSIĄGNĘŁO WIEK EMERYTALNY

    Odpowiedz
  • TO MANIPULACJA!!!(2008-09-19 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    BEZCZELNA MANIPULACJA!

    Co za róznica, czy się będzie zwolnionym 4, czy 2 lata przed emeryturą?
    A co ma robić człowiek ktory bedzie zwolniony na 2 przed emerytura?
    Dac się zamrozoc na dwa lata?? Takiego już całkiem nikt nie przyjmie.

    Jak zwykle wmawiaja głupiemu narodowi, ze to dla jego dobra, chcąc przeprowadzic kolejne ograniczenie pracowników.

    Odpowiedz
  • do nr 9(2008-09-19 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    do nr 9 tak to prawda pracuję w pewnej instytucji która swoich zatrudnia do końca życia spokojnie z tymi zwalnianymi emerytami nie wszędzie tak jest marzę o tym aby pozwalniano ich byłoby więcej pracy dla tych którzy nie mają pracy w wieku 50+ i żadnych uprawnień do emerytury zwłaszcza w świetle tej pożal się boże powstającej nowej ustawy

    Odpowiedz
  • Szara Rzeczywistość(2008-09-19 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    A czy gały zapomniały, na kogo głosowały
    A kto winduje słupki statystyczne PO i PSL???
    Nie narzekać macie, co chcieliście

    Jak ktoś liczy na cuda to musi zgodzić się na rzeczywistość?16 Miliardów zł dopłaty do Kursu

    Dla wybranych emerytura po 15 – 20 latach na dodatek bez płacenia składek
    A reszta tyrać do 65 – 67 lat nie ważne, że posiadany staż to 35 – 40 i więcej lat

    Tak wygląda Tuskolandia

    Odpowiedz
  • staż 45(2008-09-19 10:16) Zgłoś naruszenie 00

    Kompletnym nieporozumieniem jest stosowanie różnych kryteriów przechodzenia na emeruturę .(wiekowe, zawodowe itp)Jedynym kryterium powiniem być staż pracy.Nieporozumieniem jest ,że 63-letni mężczyzna z 45 -letnim stażem pracy nie ma prawa do przejścia na emeryturę . Rozwiązanie wszystkich problemów emerytalnych zlikwiduje niewątpliwie podjęcie inicjatywy poselskiej aby na emeryturę mogli przechodzić mężczyzni po osiągnięciu 95 lat życia i osiągnięciu 70 lat pracy zawodowej .Zaoszczędzone w ten sposób środki z powodzeniem rozwiążą wiele problemów finansowych kancelarii prezydenta oraz zabezpieczą godziwe wynagradzanie posłów

    Odpowiedz
  • zapraszam(2008-09-19 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    to niech pracują za mnie, bo mi wyjdzie 45 lat pracy a mam dopiero 15

    Odpowiedz
  • emeryt(2008-09-19 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Do 6
    Po, co te artykuły, że LUDZIE MASOWO I DOBROWOLNIE IDĄ NA EMERYTURĘ.

    Ci na cieplutkich posadach pracują do 70 i dłużej, to są swoi ludzie tumanie.
    Popatrz na sejm, senat, eurodeputowanych, sędziów itp (np Bronisław Geremek miał 75 lat, był niezastąpiony???)

    Odpowiedz
  • emerytka(2008-09-19 09:36) Zgłoś naruszenie 00

    Do Ewy 5.

    A głupcy ludzie tworzą program, aktywizacja po 50+.
    Pieniądze znowu wezmą swoi, a pozostali g ówno będą mieć z tego, tylko zszarpane nerwy i choroby.
    Zarozumiała i bezduszna Ewo, będą mogli dorobić, tylko pytam GDZIE???
    Nic się nie martw, czas tak szybko leci

    Odpowiedz
  • komucho-liberal PO(2008-09-21 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do ziemii dziadki i babcie. Ile korzyści: 1) mniejsze obciążenie państwa - nie płaci się emerytury, renty itd. 2) znikają zasiłki opiekuńcze i inne przywileje 3) służba zdrowia jest mniej obciążona 4 ) kwitnie dobrobyt: wpływy z podatku od firm pogrzebowych 5) częściowe rozwiązanie problemu mieszkaniowego itd.
    Nic nie uzasadnia Wasze życie, bo mniej produkujecie śmieci.

    Odpowiedz
  • niepelnosprawny lezacy 1 grupa/.(2008-09-19 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    kto w tym kraju dozyje wieku emerytalnego chyba tylko byly politek bo przeciez te nieroby cale zycie tyko spedzaja na posiedzeniach sejmu lub senatu albo sa urzdasami z duza emerytura zyja bezstresowo a wiekszosc spoleczenstwa ryj w pracy cale zycie i nie dozywaja wieku emerytalnego glodowe renty dzieki rzadom wszystkich do tej pory sprawujacym wladze precz z rzadem.

    Odpowiedz
  • Piłat(2008-09-19 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Sądy to polskie barbarzyństwo . Nie płacą składek a emerytury i uposażenie z truteńskich zasad otrzymują o dwa razy wyższe, niż społeczeństwo musi je sobie wypracować( licząc średnią krajową). Barbarzyńcy w togach posunęli się nawet do tego stopnia bezczelności, że napadli na społeczeństwo na podstawie akcji Temida i bezprawiezus, dokonując zamachu stanu. Naprawa jest tylko możliwa przez zburzenie Bastylii. Sądy w Polsce to dno demoralizacji i szambo amoralności.

    Odpowiedz
  • Do 26(2008-09-19 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    To nie ta koalicja jest dnem niesprawiedliwości , choć od poprzedniej na 1cm nie odbiegają. Jeżeli ktoś mówi w Polsce ,że jest z korzeni Solidarności to w obecnych czasach taką gnidę trzeba tępić. To l. Kaczyński ze swoją świtą wprowadził akcje Temida i bezprawiezus.To oni wprowadzili prezesów sądów by ci ze zwerbowanymi sędziami napadli na ustawodawstwo emerytalne i postulaty sierpnia 80, zapisane w ustawodawstwie. Do tej pory ta faszystowska formacja pilnuje by ta sprawa nie wyszła na jaw.Ani jedna partia zasiadająca w sejmie nie zasługuje na zasiadanie w tych ławach.

    Odpowiedz
  • Basik(2008-09-19 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do 6 Popieram ,jeśli przysługuje emerytura to odejśc i zwolnić miejsce pracy. Chociaż jak piszą w mediach to podobno masowo odchodzą ci co nabyli prawo.Jaka jest prawda.

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2008-09-19 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    No i słusznie, jeśli ktoś nabył prawo do emerytury to niech idzie na nią a nie zajmuje miejsce innym, ipodejrzewam ze robią to ci na cieplutkich posadkach

    Odpowiedz
  • EWA(2008-09-19 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie osoby które mają prawo do emerytury nabyte do końca tego roku
    strasznie chcą dalej pracować bo wiedzą, że za 4 lata i tak przejdą na emeryturę liczoną wg. starych przepisów - czyli dużo wyższą od przyszłych emerytur. Dlatego bardzo się oburzają, że pracodawcy ich zwalniają w związku z uzyskaniem wieku emerytalnego. Ale ci emeryci mogą dodatkowo dorobić do emerytury. Natomiast osoby trochę młodsze będą musiały pracować min. 5 lat dłużej - jeśli będą miały gdzie- i dostaną dużo niższe emerytury.

    Odpowiedz