Zespoły komisji trójstronnej do spraw społeczno-gospodarczych mają negocjować w tej sprawie jeszcze jutro. W przyszłym tygodniu zaś na plenarnym posiedzeniu komisji trójstronnej ma być podpisane porozumienie - wyjaśniła minister Chłoń-Domińczak. Minister wyraziła przekonanie, że nowe przepisy dotyczące przechodzenia na "pomostówki" wejdą w życie, zgodnie z założeniem rządu, w przyszłym roku.

Minister Chłoń-Domińczak podkreśliła, że dotychczasowe ustalenia w komisji trójstronnej stanowią pewien kompromis rządu, pracodawców i związków zawodowych. 

Na "pomostówki" będą mogły przechodzić osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 r.

Rozszerzona została nie tylko lista zawodów wykonywanych w trudnych warunkach dających uprawnienia do "pomostówek". Rząd zgodził się także, by na emerytury te mogły przechodzić także osoby, które rozpoczęły pracę przed 1 stycznia 1999 roku, a nie tylko te, które rozpoczęły ją przed 1969 rokiem.

Minister Chłoń-Domińczak zwróciła też uwagę, że dłuższe pozostawanie w aktywności zawodowej jest bardzo opłacalne. W nowym systemie emerytalnym wysokość przyszłych świadczeń jest zależna nie tylko od wysokości zarobków ale także od stażu pracy. Im dłużej pracujemy, tym nasze emerytury będą wyższe.