W III kwartale 2009 r. największy przyrost zatrudnienia pracowników sezonowych nastąpił w branży motoryzacyjnej, elektronicznej i telekomunikacyjnej – wynika z raportu Adecco Poland.
– Po dość słabych pierwszych miesiącach 2009 r. odnotowujemy stały wzrost zatrudnienia w branżach związanych z produkcją. Już od II kwartału tego roku polskim przedsiębiorcom udało się pozyskać nowe kontrakty, które zaowocowały zwiększeniem zatrudnienia pracowników tymczasowych – ocenia Grażyna Chmielowska, dyrektor sprzedaży w Adecco Poland.
Duży wzrost zatrudnienia w branży motoryzacyjnej związany jest z bardzo dobrym wykorzystaniem dopłat rządowych przez koncerny samochodowe. Tymczasem, według wstępnych szacunków, dobra passa miała trwać do września, kiedy firmy otrzymały ostanie rządowe pieniądze.
W branży elektronicznej wzrost odnotowały natomiast głównie przedsiębiorstwa produkujące sprzęt elektroniczny i podzespoły komputerowe, gdzie zatrudnienie pracowników tymczasowych zwiększyło się w stosunku do początku roku o 17 proc. Jedną z głównych przyczyn jest przenoszenie realizacji zamówień z fabryk z innych krajów, szczególnie z Europy Zachodniej do Polski, gdzie koszty pracy są wciąż niższe, a efektywność pracy na wyższym poziomie.
Również branża telekomunikacyjna rozwija się bardzo dynamicznie. Według danych Adecco Poland ilość pracowników tymczasowych w tym sektorze jest wyższa o 7 proc.
Eksperci rynku pracy szacują, że tąpnięcie może nastąpić już pod koniec roku, kiedy wystąpią przestoje świąteczne.