Zawierając umowę zlecenia, złożyłem oświadczenie, iż nie chcę podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Jednak po pewnym czasie zdecydowałem się przystąpić do tego ubezpieczenia. Zostałem nim objęty od połowy miesiąca. Płatnik składek naliczył całą składkę na ubezpieczenie chorobowe, tj. od całego wynagrodzenia, jakie uzyskałem w tym miesiącu. Czy w takiej sytuacji podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe powinna być proporcjonalnie zmniejszona?

Nie
Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może przystąpić zleceniobiorca, który z umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Zgłoszenie odbywa się poprzez złożenie przez płatnika formularza ZUS ZUA. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy do kwoty trzydziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Miesięczna podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Wobec tego w sytuacji gdy przystąpił pan do ubezpieczenia chorobowego w połowie miesiąca, składka na to ubezpieczenie powinna być naliczona od pełnej podstawy wymiaru. Brak jest bowiem podstaw do jej proporcjonalnego zmniejszania. W związku z powyższym płatnik składek postąpił prawidłowo naliczając składkę od całego wynagrodzenia, które zostało wypłacone w tym miesiącu.
MARCIN LIPIŃSKI
specjalista od ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego
PODSTAWA PRAWNA
Art. 20 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz.74 z późn. zm.).