Szkoły mają zgłaszać do Głównego Inspektoratu Sanitarnego informacje o spowodowanej chorobą nieobecności uczniów, jeżeli absencja przekroczy 20 proc.

Jak poinformował w środę PAP zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Przemysław Biliński, który wydał tę decyzję, raportowanie będzie odbywało się raz w tygodniu, w poniedziałki. Szkoły powinny je przeprowadzać w porozumieniu z kuratoriami oświaty. Dodał, że decyzje GIS w tej sprawie, wraz ze wzorem dokumentacji, jeszcze w środę trafią do placówek oświatowych.

Jak podkreśla GIS, miejscem, w którym choroby szerzące się drogą kropelkową (m.in. grypa) mogą przenosić się szczególnie łatwo, jest szkoła. Dlatego inspektorzy sanitarni zalecają, by każda placówka przeprowadzała cykliczną edukację rodziców, uczniów oraz personelu odnośnie grypy. Szkoły powinny też zachęcać do szczepień przeciw tej chorobie.

Nauczyciele mają obserwować dzieci i młodzież pod kątem pojawienia się u nich objawów grypopodobnych (gorączka, kaszel, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, osłabienie, biegunka). W razie ich wystąpienia muszą poinformować rodziców o konieczności zgłoszenia się z dzieckiem do lekarza. Uczniów z objawami chorobowymi należy odizolować. Wskazane jest, by uczniowie zaniechali np. uścisków dłoni czy pocałunków. Rodzice powinni zadbać, by dziecko zawsze miało przy sobie jednorazowe chusteczki higieniczne.

Szkoły mają też zapewniać uczniom miejsca do mycia rąk lub ich dezynfekcji odpowiednimi preparatami na bazie alkoholu. Należy też wyposażyć placówki w odpowiednie środki czystości i materiały higieniczne, a powierzchnie, z którymi uczniowie mają kontakt, powinny być codziennie czyszczone.

Inspektorzy sanitarni zalecają też, by uczniowie w czasie przerw i lekcji WF jak najczęściej przebywali na świeżym powietrzu. A sale lekcyjne i inne pomieszczenia (np. sale gimnastyczne) powinny być systematycznie wietrzone, każdorazowo przez 10 minut.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w całej Polsce od 23 do 31 października 2009 r. odnotowano 10 tys. 613 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Tzw. średnia dzienna zapadalność w tym okresie wyniosła 3,09 na 100 tys. osób. Od 16 do 22 października zachorowań i podejrzeń było ponad 7 tys. 727, a średnia zapadalność wynosiła 2,89.

Dla porównania - w ostatnim tygodniu października 2008 r. odnotowano 4 tys. 305 zachorowań i podejrzeń, a zapadalność wynosiła 1,25.

Najwięcej zachorowań w ostatnim tygodniu października odnotowano w województwach mazowieckim (2 465) i łódzkim (2 115), najmniej w świętokrzyskim (18) i lubelskim (39). Wzrost zachorowań odnotowano w województwach: małopolskim, łódzkim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, opolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim.

Według danych GIS, na terenie Polski do tej pory potwierdzono 185 przypadków zakażenia wirusem A/H1N1. Zdecydowana większość z nich miała łagodny przebieg.