Trudno zdobyć zaświadczenie do wypłaty becikowego

autor: Anna Monkos03.11.2009, 09:30; Aktualizacja: 03.11.2009, 13:18

Od 1 listopada kobieta ubiegająca się o becikowe musi przedstawić zaświadczenie, że jest pod regularną opieką ginekologa. Uzyskanie takiego dokumentu może być jednak trudne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (17)

  • EMMA(2009-12-14 19:59) Zgłoś naruszenie 10

    CO MAM ROBIĆ DOKTOR PROWADZĄCY MOJĄ CIĄŻĘ OD POCZĄTKU DO KOŃCA NIE CHCE MI WYSTAWIĆ ZAŚWIADCZENIA POTWIERDZAJĄCEGO ŻE BYŁAM POD OPIEKĄ LEKARSKĄ CO MAM ROBIĆ KASA POTRZEBNA POMÓŻCIE

    Odpowiedz
  • nikita567(2015-09-13 14:50) Zgłoś naruszenie 00

    Witam!!!

    Zgłosiłam się do lekarza w 11 tygodniu ciąży, a żeby dostać becikowe, powinnam się zgłosić do 10 tygodnia. Byłam już u kilku ginekologów, ale żaden nie chce mi tego wypisać. Znacie może w Lublinie jakiegoś ginekologa, który wpisałby mi, że chodziłam od 10 tygodnia?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2009-11-03 14:16) Zgłoś naruszenie 00

    do 3 to nie PiS, to pomysł Kłapaczowej

    Odpowiedz
  • antyfedak(2009-11-03 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    chcieliście PO aw teraz płaczecie?

    Odpowiedz
  • ucz się zanim spytasz(2009-11-03 15:14) Zgłoś naruszenie 00

    ale masz schizę, stary...

    Odpowiedz
  • Po stokroc nie,,,,,.!(2009-11-03 12:46) Zgłoś naruszenie 00

    To straszne co ta Kopacz,ktora pojecia nie ma o ministrowaniu,wyprawia.Jakie klody rzuca mlodym rodzicom.Goni ich,zeby latali za swistkami papieru,ktorym mozna sobie tylko czesc ciala wytrzec.Czy nie wystarczylby dokument z urzedu stanu cywilnego (gdzie kazdy noworodek musi byc zarejestrowany),na podstawie ktorego mozna by otrzymac tzw becikowe.Jaka to jest podlosc wobec utrudzonych ciaza i samym porodem matek.A jak ktos nie chodzi w czasie ciazy do ginekologa (a sa takie osoby na polskich wsiach,glebokich prowincjach),to ma byc pozbawiony becikowego.A czy nie chodzi tu o jakies lobbowanie,zeby kobiety korzystaly z prywatnych praktyk ginekologow.Wszak jest faktem powszechnie znanym,ze z uslug ginekologow w panstwowej sluzbie zdrowia niewiele kobiet w czasie ciazy korzysta (oprocz rodzenia).Nie ma co robic ta Pani,wiec wymysla,jak utrudnic mlodym matkom zycie,zamiast im sprzyjac,zeby mialy czas zajac sie malenstwem.

    Odpowiedz
  • pytam(2009-11-03 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    To znaczy,że jeśli mułki mają urojenia,że jakaś kobieta jest w ciąży,a nie zgłasza się po jałmużnę becikową to uraczą ją Policją i służbami?Czy w ofierze Bogu i rodem sławienej Maryji musi rozewrzeć swoje łono na środku miasta, by lud wiedział,że w ciąży nie jest?

    Czy nasze iudicum domesticum złożone z aparatu teroru-Policja (za wezwaniem chorych psychicznie j),9 służb specjalnych i sądy rodzinne lub karne będą orzekać o winie lub jej braku? Czy w oczekiwaniu na ciążę ,np.do okresu menopauzy taka niewiasta będzie na podsłuchu,bo na dodatek nie chodzi do Kościoła i nie jest przeciwna aborcji?

    Odpowiedz
  • matka polka(2009-11-07 16:31) Zgłoś naruszenie 00

    #5 o bracie, wygooglaj sobie jakiegos psychiatre

    Odpowiedz
  • madagaskar77(2009-11-10 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    DO Pana/Pani "Po stokroć nie!"
    chyba wlasnie o to chodzi zeby zmobilizować kobiety zeby chodzily do lekarzy w czasie ciąży, wiec popieram w 100%, opieka prenatalna jest bardzo wazna i czesto walasnie zaniedbywania, taka kobieta we wsi zabitej dechami o ktorej mowisz jak bedzie miala stracić tysiączek to moze sie zmobilizuje i do lekarza pojdzie sie zbadać a dzieki temu moze zdrowie swojego dziecka uratuje a i swoje nie rzadko

    Odpowiedz
  • eve12(2009-11-25 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    Do madagaskar77:
    to zagwarantuj takiej kobiecie na wsi zabitej dechami, że skoro nie stać jej na prywatną wizytę u ginekologa, zostanie przyjęta przed 10 tygodniem ciąży w ramach państwowej służby zdrowia. Najpierw sprawdź jakie tam są terminy, a potem życzę Ci powodzenia

    Odpowiedz
  • tatus27(2009-11-30 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    ustalaja obiecuja- potem nie wiedza jak sie wymigac z tego, to robia pod gore z zaswiadczeniami jakimis... lekarze, wiem z doswiadczenia, wolaja 100-150 zl za wystawienie zaswiadczenia o tym 10 tyg. ciazy. a wy ludzie nawet nie spraw2dzicie, ze to pisemko moze wystawic lekarz rodzinny. a komu sie nie chce sprawdzic chyba nie potrzebuje tego zasilku. ale na pisanie glupich komentarzy macie czas. dla zainteresowanych- gazetaprawna.pl

    Odpowiedz
  • EMMA(2009-12-14 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    TO RODZINNY LEKARZ TEŻ MOŻE WYSTAWIĆ

    Odpowiedz
  • gabriela(2010-01-19 19:22) Zgłoś naruszenie 00

    Moja historia z opieka w czasie ciąży ma się tak. Pierwsza wizyta w 7tc na NFZ. Przypuszczenie, że jestem w ciąży, ale potrzebne potwierdzenie w badaniu USG. USG w dziesiątym tygodniu a kolejna wizyta u innego lekarza (Prywatny zakład z podpisana umową z NFZ) w 12tc. Wtedy założono mi kartę. Pózniej Pobyt w szpitalu, wizyty na IP i mnóstwo problemów z ciążą. Częste wizyty na fundusz ( w związku z krwawieniami) doprowadziły do tego, że lekarz zrobił sie opryskliwy i niemiły i z krwawieniami do worka owodniowego kazał mi w 6 miesiącu wracać do pracy (w ten sposób chciał mnie zmusić abym z wizyt na fundusz przeszła na wizyty prywatne). W takcie wizyt u niego raczył mi zrobić tylko cytologie i raz zlecił morfologie krwi (bo za każde badanie płci przecież jego placówka, cytologia była w ramach profilaktycznego programu bezpłatna dla placówki)
    Na następną wizytę poszłam już prywatnie, ale do innego lekarza i tak to teraz (32tc). Pomimo, że mam kupę badań (na własną rękę prywatnie zrobione, bo lekarz na NFZ straszył mnie śmiercią płodu, ale skierowań na nic nie dawał) w tym amniopunkcję i wizyt w różnych miejscach w tym pobyt w szpitalu nie wiem, czy dostanę becikowe. Wcale nie jestem zamożną osobą a do tego sama borykam sie z ciążą, ale nie żałowałam pieniędzy na lekarstwa i badania, które chronią moje dziecko. Lekarz na fundusz olewał sobie moja ciążę więc poszłam do innego prywatnie. Dziś przeczytałam, że lekarz musi pracować w placówce z umową z NFZ.
    Gdyby te wszystkie kobiety z prywatnych gabinetów przeszły na wizyty na fundusz to by dopiero zrobiły sie kolejki do ginekologów. Czekając w kolejce do lekarzy stwierdzam, że wizyta u ginekologa na fundusz trwa przeciętnie 7min a prywatnie 15-20min u tego samego lekarza.
    madagaskar77... uważasz, że becikowe mnie zmobilizowało. Przez ten durny przepis mam dodatkowy problem z jakimś papierkiem, zwłaszcza, że pierwszą wizytę miałam w czasie wakacji w odległym mieście. Po drugie być może będę musiała iść do ginekologa, który tak mnie na ostatniej mojej u niego wizycie potraktował, że po wizycie dostałam skurczy, do tej pory czuje do niego wstręt. A ostatni być może nie ma uprawnień do wypisania zaświadczenia, bo prowadzi prywatna praktykę (nie umowy z NFZ). A 1000zł piechotą nie chodzi, zwłaszcza dla mnie. W czasie ciąży nic praktycznie dla siebie nie kupiłam, wszystko szło na ciążę, nawet z pracy z socjalnego dali mi kilkaset złotych, żebym mogła zmienić lekarza na prywatnego jak sie dowiedzieli o moich problemach.

    Odpowiedz
  • gabriela(2010-01-19 19:58) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze jeden absurd.
    Ciążę teraz potwierdza się poprzez badanie USG, a ilość USG przewidywana przez fundusz to 3 (w I, II i III trymestrze). Jeżeli pierwsze USG zrobimy przed 10tc aby stwierdzić ciążę, to co z bardzo ważnym USG w 12 tc na którym robi sie pomiar przezierność karkowej i sprawdza obecność kości nosowej w celu wykluczenia Zespołu Downa. Drugie USG połówkowe też jest niezwykle ważne, bo sprawdzane sa narządy wewnętrzna a na trzecim są już robione pomiary przed porodem...masa, ułożenie itp., nie można więc z nich zrezygnować. Mi oczywiście jak w 10tc zrobiono USG to w 12 nawet lekarz nie wspomniał że powinnam zrobić (a jestem w grupie podwyższonego ryzyka abberacji chromosomowej) jeszcze jedno USG. Tyko dzięki temu, że w 13tc ciąży trafiłam do szpitala i tam lekarz przy okazji sprawdzania łożyska zrobił mi te jakże ważne pomiary.

    Odpowiedz
  • bebe(2012-02-07 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    czy ktos moze mi pomoc gdzie moge dostac zaswiadczenie 1 trymestru ciazy bardzo prosze

    Odpowiedz
  • precz z 4 RP(2009-11-03 13:52) Zgłoś naruszenie 01

    chcieliście PIS wcześniej to teraz trzeba naprawiać po nich bo taki bajzel zostawili.

    Odpowiedz