Kobiety, które niedawno rozpoczęły lub właśnie rozpoczynają urlop macierzyński, po jego zakończeniu będą mogły skorzystać z dodatkowych dwóch tygodni wolnego na opiekę nad dzieckiem. Wystarczy, że 1 stycznia 2010 r. ich urlop nadal będzie trwał. To wtedy wchodzą w życie przepisy kodeksu pracy o dodatkowym, fakultatywnym urlopie macierzyńskim.

Z kolei ojcowie od nowego roku uzyskają prawo do jednego tygodnia urlopu ojcowskiego. Wbrew obiegowym opiniom będą mogli z niego skorzystać także ojcowie dzieci urodzonych w tym roku. To około 300 tys. osób. Można szacować, że tylu spośród około 440 tys. tegorocznych ojców jest zatrudnionych na etacie. Wyjątkowo prawo to nie będzie przysługiwać tylko tym mężczyznom, których dzieci urodziły się w ciągu pierwszych siedmiu dni 2009 r. Aby skorzystać z dodatkowych uprawnień, rodzice będą musieli złożyć wniosek w tej sprawie. Pracodawca nie musi ich informować o przysługujących im nowych prawach.

To nie koniec zmian w uprawnieniach rodzicielskich. Na rozpoczynającym się w tym tygodniu posiedzeniu Sejm będzie kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu pracy. Ochronę przed zwolnieniem z pracy w okresie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego uzyskają rodzice adopcyjni.

Tato, pospiesz się

Od 1 stycznia 2010 r. ojcom dzieci będzie przysługiwał jeden tydzień urlopu ojcowskiego, który trzeba będzie wykorzystać przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Będzie on zatem przysługiwał wszystkim ojcom dzieci urodzonych po 7 stycznia 2009 r. Dzieci urodzone do tej daty ukończą bowiem pierwszy rok życia, zanim ojciec dziecka będzie mógł wykorzystać tydzień urlopu po 1 stycznia 2010 r. Urlopu tego nie można bowiem dzielić – przysługuje on w całości.

W pierwszej kolejności o urlop ojcowski powinni ubiegać się mężczyźni, których potomstwo przyszło na świat tuż po 7 stycznia 2009 r.

– Pisemny wniosek w tej sprawie należy złożyć pracodawcy nie później niż na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracownicy mogą go złożyć jeszcze w grudniu 2009 r., mimo że nie będą wtedy jeszcze obowiązywać przepisy o urlopie ojcowskim – mówi Piotr Wojciechowski z Kancelarii Prawa Pracy Piotr Wojciechowski

Podkreśla, że pracodawca nie będzie mógł zakwestionować terminu wykorzystania urlopu wskazanego przez pracownika. Nie może też odmówić jego udzielenia.

Za okres korzystania z tego uprawnienia mężczyźnie będzie przysługiwał zasiłek macierzyński.