Hall w Sejmie o propozycjach MEN w sprawie edukacji

17.09.2008, 18:50; Aktualizacja: 17.09.2008, 19:41

Upowszechnienie wychowania przedszkolnego dzieci w wieku 3-5 lat, w tym obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dla 5-latków, oraz obniżenie wieku obowiązku szkolnego do 6 lat zapowiedziała w środę w Sejmie minister edukacji Katarzyna Hall.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (25)

  • E-tam rozmieniacie się --zabierajcie już dwulatki(2008-09-18 07:33) Zgłoś naruszenie 00

    do szkoły.

    Odpowiedz
  • Temida(2008-09-18 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Aniu, Beato!Pracowałam trzydzieści lat w szkole.Przed odejściem
    na emeryturę zarabiałam w szkole średniej 1470zł netto.Czy to dużo?
    Na przygotowywanie się do lekcji ,gdyż nie chciałam popaść w rutynę, sprawdzanie wypracowań klasowych i prac domowych, układanie tekstów poświęcałam około trzydziestu godzin tygodniowo.Po doliczeniu pensum pracowałam prawie pięćdziesiąt godzin.
    Nie zaniedbywałam przy tym obowiązków dobrej żony ,matki i gospodyni domowej.Teraz z perspektywy czasu,zwłaszcza,gdy czytam wypowiedzi laików ,nieznających kulis pracy pedagogicznej, nie mogę uwierzyć,że byłam tak naiwna.Harowałam za grosze, licząc na ludzki szacunek,wdzięczność.Teraz żyję w prowincjonalnej mieścinie,gdzie humanista ,nawet z dużą erudycją,nie ma szans godnego dorobienia do nędznej emerytury i czytam opinie mające na celu podważnie autorytetu nauczycieli, którym społeczeństwo najwięcej zawdzięcza.
    Zacznijmy się bardziej cenić
    - tak jak lekarze,sędziowie.Walczmy o swą godność i byt!

    Odpowiedz
  • Willy(2008-09-17 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    "wzmocnienie pozycji zawodowej nauczycieli"-reszta jest milczeniem.Smarowanie g...można z grubsza nazwać ozłacaniem,tylko śmierdzi,niestety.

    Odpowiedz
  • ania(2008-09-18 06:16) Zgłoś naruszenie 00

    FILOLOGINI:Lekarze dostali duze podwyzki a lecza tak jak leczyli.A raczej dalej lekcewaza pacjenta i z lekcewazeniem sie do niego odnosza. Wy tez nauczyciele chcecie podwyzek zaswoja marna pracą. Ile godzin wy pracujecie? Mam kolezankę nauczania poczatkowego.I wiem ze sprawdzanie np.klasówek odbywa sie podczas przerw wiec pracy nie nosicie do domu.A dziecijak rodzicow na to stać dostają korepetycje bo nie potraficie im przekazać omawianego materiału. Tylko pieniędzy, pieniędzy.2000 zł to duzo za taką pracę

    Odpowiedz
  • konkret(2008-09-18 06:58) Zgłoś naruszenie 00

    -do ani- piszesz kochanie głupoty bo nie pracujesz w szkole. Polscy nauczyciele pracują bardzo dobrze / z małymi wyjatkami jak w każdym zawodzie/ i tylko oni utrzymują szkołę w systemie bo kolejne rządy prowadząc nieustanną reformę systemu oświaty rozwalają polską szkołę. Źle oceniasz swoją koleżankę - przykre

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-09-18 06:53) Zgłoś naruszenie 00

    ania ja nie jestem nauczycielem ale znam troche to środowisko i niestety muszę się z tobą niezgodzić ,jakbyś kiedykolwiek popracowała troszke z dziećmi w szkole ( nie mówiąc już o wszystkich szkołach które trzeba skończyć i od jakich płac ta wędrówka się zaczyna )to byś takich głupot nie wypisywała.

    Odpowiedz
  • Tadeo(2008-09-18 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    Wakat anglisty w mojej szkole.Dwa tygodnie.Wczoraj przyszła nareszcie pani.Hurra,koniec z zastępstwami!I co?Pani wytrzymała 4 godziny i zwinęła się!
    Oto efekt polityki kolejnych rządów.Niedługo zaczną odchodzić nie tylko angliści!!!Charować w szkole do 60-65 lat,za grosze???

    Odpowiedz
  • Andrzej(2008-09-18 07:26) Zgłoś naruszenie 00

    Ale za to straż marszałkowska w sejmie po 15 latach to już na emeryture idzie strasznie się biedaczyska tam muszą namęczyć

    Odpowiedz
  • Beata(2008-09-18 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wierzę, że nauczyciele będą lepiej pracować, gdy otrzymają podwyżki. Poza tym zarobki nauczycieli nie są takie katastrofalne jak przedstawiają sami zainteresowani ( oprócz młodych nauczycieli,których jest około 20 %). Myślę, że to nie społeczeństwo ma zobaczyć jak wygląda praca w szkole, ale nauczyciele niech się przekonają, jak wygląda praca poza szkołą ( bez przywilejów Karty Nauczyciela). Przejrzyjcie Drodzy Nauczyciele wreszcie na oczy i weźcie się do porządnej pracy. Ja też pracowałam w szkole i to nie jednej...

    Odpowiedz
  • nienauczyciel(2008-09-18 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    To widać, jaka była Twoja praca, skoro tak piszesz.
    Nie masz za grosz pojęcia. Nie zabieraj więc głosu.
    Nauczyciele zasługują na odpowiednie wynagrodzenie!

    Odpowiedz
  • filologini(2008-09-18 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Aniu, zastanów się zanim sformułujesz wypowiedź. Właśnie jestem po wykonanej przeze mnie analizie wyników ubiegłorocznych matur = 5 godzin pracy w domu, na własnym komputerze, internecie i drukarce. Matura rozszerzona - średnia w podkarpackim-71%, w mojej szkole-73%, w mojej grupie 78%. Ale te dzieci ze mną współpracowały, chciały się uczyc i były zdolne. Mogłabym ci, Aniu tłumaczyć, ale ciebie to najprawdopodobniej nie intersuje na czym polega praca nauczyciela i ile godzin w tygodniu pracuje. W ubiegłym roku podliczyłam sobie i wyszło mi ponad 50 godz. tyg. czarno na białym. Moja dyrekcja posiada sprawozdanie, które piszemy 2 razy w roku rozliczając się z czasu pracy. Proszę nie powtarzac głupot i mitów o pracy nauczyciela. A angliści będą ze szkół odchodzić i takie różne Anie będą dopiero wtedy musiały zapłacić za prywatną naukę angielskiego. Są jeszcze w szkołach zapaleńcy, którzy pracują za darmo, ale ponieważ społeczeństwo na nich pluje i ich nie szanuje, niedługo i oni zmądrzeją

    Odpowiedz
  • Tadeo(2008-09-18 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Beato,rodzice dzieci są też pracownikami różnych zawodów.Obsługującymi nas,nauczycieli,leczącymi nas.I mamy dio wielu zastrzeżenia.Może załóżmy foro,gdzie będziemy piętnować rodziców-lekarzy,prawników,motorniczyc h,sprzedawców itd.?Odmawiać im prawa do podwyżek,bo na nie nie zasłużyli robiąc kiepsko coś w obsłudze nas.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-09-18 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy są fenomenalni oprócz nauczycieli. Posiadamy najlepszą armię na świecie. Najszybszy i dostępny Internet. Nasze produkty znacznie przewyższają zachodnie. A autostrady i stadiony są najpiękniejsze i dopracowane w każdym detalu. Po prostu cały naród jest idealny, tylko nauczyciele niedokształceni, niepracowici.Wszystkie niepowodzenia to ich sprawka. Gdyby ich nie było to kraj rozkwitałby dobrobytem.

    Odpowiedz
  • Mural(2008-09-21 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Widocznie GODNOŚĆ jak i MORALNOŚĆ mogą być różnie rozumiane,Sowo.

    Odpowiedz
  • Beata(2008-09-18 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do Nienauczyciela: Widzę, że to Ty nie masz o niczym pojęcia i nie trzymasz emocji na wodzy. Najlepiej kogoś obrazić, ocenić z góry i być zadowolonym.

    Do Wszystkich: ile powinien zarabiać nauczyciel, żeby był dowartościowany???

    Odpowiedz
  • Nauczyciel20(2008-09-18 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    Główna potrzeba to zagarnąć pieniądze z oświaty pod przykrywką wielkich haseł i doinwestować inny biedny resort rządowy.Mam jedno pytanie-ilu posłów jest w sejmie jak toczą się ważne rozmowy?-obecność nieobowiązkowa?.Zdaniem pani minister,nauczyciel po zakończonych lekcjach ma prowadzić gratis-zajęcia wyrównawcze,świetlicę,kółka zainteresowań itd.Jeleń do zawodu nauczyciela pilnie poszukiwany.Może tak obrady sejmowe gratis-tak z miłości do kraju i jego wiernego ludu.

    Odpowiedz
  • Henryk(2008-09-18 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczyciele to najmniej skorumpowana grupa zawodowa i to jest ich błąd. Jak nie biorą, to w polskiej gospodarce rynkowej nie mają wysokiej wartości. Nie pasują do polskiego kapitalizmu układnościowo- znajomościowego.

    Odpowiedz
  • Andrzej!(2008-09-18 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Beato czy jak ci tam jesteś jak widać niedowartościowaną nieudacznicą co tylko przygadywać potrafi nic pozatym weź się lepiej sama do roboty a przed nauczycielami spuszczaj oczy bo nie powinnas im w nie spoglądać, notabene ja pracuję ciężko w fabryce na linii ale szanuję ludzi którzy nas kształcili i wychowywali, ciebie jak widać szacunku niestety nie nauczyli ale cóż począć niektórych niczego nigdy nie da się nauczyć!!!

    Odpowiedz
  • zła(2008-09-19 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem- zabierają na siłę 6-latki do szkół, bo nie ma miejsc w przedszkolach!
    W ten sposób rząd chce rozwiązać problem, oczywiście kosztem maluchów. Wtłoczą je do molochów szkolnych. Obrzydliwe! W dużych miastach rodzice zapisują dzieci w kolejkę do przedszkola tuż po ich urodzeniu. Rządzący- weżcie się za rozpowszechnianie wych. przedszkolnego na wsiach. Tam nie ma wogóle przedszkoli. Już na starcie dziecko przegrywa. Budujcie przedszkola, a nie zabierajcie maluchy do szkół!!!

    Odpowiedz
  • Ada(2008-09-20 21:16) Zgłoś naruszenie 00

    Nauczycieli czekają podwyżki wyliczone przez super fachowców z MEN. Oto przykład ich wyliczeń.
    Oświadczenie w sprawie artykułu "Ile więcej dostaną nauczyciele" (Fakt 17.09.08) - ukazało się na stronie MEN- fragment:
    "Przykładowo: nauczyciel dyplomowany z pełnymi kwalifikacjami (43,15% wszystkich nauczycieli) w roku 2008 otrzymuje minimalną płacę zasadniczą w wysokości 2380 zł, co stanowi jedynie ok. 63% wynagrodzenia. Otrzymuje również dodatek stażowy za wysługę lat (do 20% wynagrodzenia zasadniczego, czyli ok. 523 zł miesięcznie)". O ile znam matematykę, to 20% z 2380 stanowi 476 zł.
    W taki cudowny sposób obliczono też pewnie podwyżki na przyszłe lata. W taki też sposób biorą się średnie, o jakich nauczyciele mogą pomarzyć.

    Odpowiedz