Mieszkanki okolic Warszawy, które będą chciały wrócić na rynek pracy po wychowaniu dzieci, będą mogły dostać z Wojewódzkiego Urzędu Pracy 40 tys. zł na założenie firmy. Dokumenty można składać od poniedziałku 2 listopada. Preferowane mają być kobiety do 25. roku życia oraz po 50-tce.

Rzeczniczka prasowa WUP w Warszawie Wiesława Lipińska powiedziała, że pieniądze mogą otrzymać kobiety, które przez co najmniej ostatni rok nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej; rodzaj firmy, jaką teraz chciałyby założyć, może być dowolny. Jedna osoba może dostać nie więcej niż 40 tys. zł. Wartość całego projektu to 2 mln zł. Środki pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Lipińska powiedziała, że aby móc liczyć na pomoc finansową, przede wszystkim trzeba przygotować dobry biznesplan. "Nie będzie liczyła się kolejność złożenia wniosków o dofinansowanie, ale ich poprawność, a także rozmowa kwalifikacyjna" - dodała. Wyjaśniła, że kobiety w trakcie takiej rozmowy będą musiały wykazać, że proponowane przez nie przedsięwzięcie ma szanse powodzenia, odpowiada zapotrzebowaniom lokalnego rynku i ma szanse przetrwać na nim co najmniej rok.

Kobiety, których pomysły na własną firmę zostaną ocenione pozytywnie, mogą też liczyć na tzw. wsparcie pomostowe. Jest to dotacja z urzędu pracy w wysokości 1 tys. 126 zł miesięcznie np. na czynsz za wynajem lokalu, opłaty administracyjne czy składki na ZUS.

Dokumenty, które od poniedziałku będzie można składać w WUP przy ul. Ciołka 10a w Warszawie, można pobrać ze strony internetowej www.wup.mazowsze.pl

"Od 1 października, kiedy zamieściliśmy na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy informacje o programie wsparcia dla kobiet, odwiedziło ją ponad 4 tys. osób. To bardzo dużo" - oceniła Lipińska.