"Dymisja nastąpiła ze względu na utratę zaufania premiera i ministra rolnictwa do prezesa Agencji. Jest to związane z przygotowywaną restrukturyzacją Agencji, którą w najbliższym czasie zajmie się międzyresortowy zespół powołany przez premiera" - powiedział PAP Sawicki.

Sawicki nie chciał mówić o ewentualnych następcach Kuźmińskiego w ANR

Wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke powiedział, że o dymisji Kuźmińskiego dowiedział się w środę rano. Dodał, że nie zna powodów odwołania szefa ANR, bowiem nie rozmawiał o tym z ministrem Sawickim.

Plocke podkreślił, że przed rozmową z Sawickim oraz Kuźmińskim nie będzie komentował odwołania szefa Agencji.

Plocke w resorcie rolnictwa sprawuje nadzór nad ANR

W ubiegłym tygodniu "Rzeczpospolita" poinformowała o postępowaniu w sprawie rolnika oskarżanego wcześniej o wyłudzenie dotacji ANR do dzierżawionego przez niego od Agencji gruntu. Kuźmiński, jako pyrzycki administrator ówczesnej AWRSP, zaprzeczał jakoby podpisał dokumenty odbiorcze gruntu dla rolnika Dawida H. Tę wersję potwierdził grafolog. Ostatecznie H. stanął przed sądem. Tam jednak przedstawiono kolejną ekspertyzę grafologiczną, która wykazała autentyczność podpisu Kuźmińskiego. Rolnika uniewinniono. Sąd stwierdził m.in., że "zeznania Kuźmińskiego są wykrętne i nie znajdują potwierdzenia w pozostałym materiale dowodowym".

Dawid H. w 2007 r. złożył zawiadomienie do prokuratury, zarzucając Kuźmińskiemu składanie fałszywych zeznań. Prokuratura w Pyrzycach odmówiła jednak wówczas wszczęcia śledztwa.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz, Prokuratura Rejonowa w Pyrzycach od początku września br. prowadzi jedno śledztwo w sprawie składania przez Kuźmińskiego fałszywych zeznań podczas procesu rolnika spod Machowa oraz w sprawie podrobienia podpisu.

Wojciechowicz wyjaśniła, że wcześniej prokuratura pyrzycka odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie fałszywych zeznań, natomiast w drugiej sprawie postępowanie zostało umorzone. Po zbadaniu obu spraw w Prokuraturze Okręgowej postepowanie zostało podjęte. Nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów - zaznaczyła rzeczniczka.

Sawicki pytany czy odwołanie ma coś wspólnego ze sprawą o składanie fałszywych zeznań przez Kuźmińskiego, podkreślił, że powodem dymisji była "utrata zaufania".

Odnosząc się do działalności ANR minister powiedział: "Agencja zbyt opieszale działa w obszarze sprzedaży ziemi na powiększanie gospodarstw". Dodał, że plany te kwotowo są realizowane, natomiast powierzchniowo nie.

Biuro prasowe ANR nie komentuje decyzji o odwołaniu prezesa

Kuźmiński (PO) został powołany na stanowisko prezesa Agencji w styczniu br. Jest doktorem nauk rolniczych, studia magisterskie ukończył w 1996 r. w Akademii Rolniczej w Szczecinie. Od kwietnia 2007 r. pracował jako dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim woj. zachodniopomorskiego. W latach 1999-2004 był administratorem oddziału pyrzyckiego Agencji Nieruchomości Rolnych. Był też wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Pyrzyckiego (2002-2006). W ostatnich wyborach parlamentarnych bez powodzenia starał się o fotel poselski ze szczecińskiej listy PO.