Blisko rok szuka pracy polski bezrobotny. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w najgorszej sytuacji są ludzie z wykształceniem podstawowym – oni średnio pozostają na bezrobociu przez 13,5 miesiąca. Magistrom znalezienie zajęcia zajmuje 7 miesięcy.

– A będzie jeszcze trudniej, bo kryzys gospodarczy spowodował ponowny wzrost bezrobocia – ostrzega Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Pracodawców „Lewiatan”.

CV na plakacie

„Pracodawco! Szukasz doświadczonego i lojalnego pracownika z doświadczeniem w PR i sprzedaży? Nazywam się Mariusz Zarzycki i chętnie dołączę do Twojego zespołu” – w ten sposób na ponad dwudziestu plakatach rozwieszonych w całym mieście reklamuje się 26-letni mieszkaniec Torunia, który od półtora roku nie może znaleźć stałej pracy. Szuka jej w rodzinnym Toruniu, a także w Gdańsku, Warszawie i Łodzi.

– Zarejestrowałem się w urzędzie pracy, wysyłałem swoje CV, chodziłem na rozmowy. Udało mi się tylko zdobyć staże: siedmiomiesięczny w urzędzie marszałkowskim i kolejnych kilka miesięcy w lokalnej gazecie jako fotoreporter – opowiada Zarzycki.

W końcu założył własną działalność gospodarczą i spróbował sił jako handlowiec. Gdy spodziewanych zysków nie było, wpadł na pomysł z plakatami. Odpowiedziało mu kilka firm, ale żadna nie zaoferowała pracy na etacie.

– Każda metoda walki o pracę jest dobra. Szczególnie że w Polsce zdobycie zatrudnienia wciąż nie jest proste – komentuje Dagmara Turek-Samól z dolnośląskiego urzędu pracy. Jak wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności przeprowadzonych przez GUS, w Polsce bezrobotni szukają pracy średnio 11,2 miesiąca.

Największe problemy mają z tym osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (13,5 miesiąca) oraz zasadniczym zawodowym (12,3 miesiąca). W nieco lepszej sytuacji są osoby z wyższym wykształceniem, którym znalezienie zajęcia zajmuje około 7 miesięcy.

– To naprawdę długo. Takie przeciągające się miesiącami wykluczenie z rynku pracy pokazuje, że bezrobocie nadal jest u nas poważnym problemem, zwłaszcza w porównaniu z bardziej rozwiniętymi państwami – ocenia Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Pracodawców „Lewiatan”.

W krajach tzw. starej Unii Europejskiej bez pracy pozostaje się średnio 7 miesięcy, a co piąty bezrobotny znajduje nowe zajęcie w ciągu dwóch miesięcy. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie na bezrobociu przeciętnie pozostaje się przez 4,8 miesiąca.