Zakład odmówi pracującym matkom umorzenia składek ubezpieczeniowych od prowadzonego przez nie biznesu, jeśli otrzymały one świadczenie w zamian za te składki.
Osoby na etacie, które przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i prowadziły działalność gospodarczą, mogą od 1 września tego roku składać wnioski o umorzenie należności z tytułu składek od prowadzonego biznesu. Chodzi o składki za okres od 1 stycznia 1999 r. do końca sierpnia 2009 r. Tak wynika z ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Zdarza się, że ZUS nie umorzy jednak składek.
– Umorzenie nie ma zastosowania do osób, za które w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością lub współpracą przy niej zostały opłacone składki i które z tego tytułu pobrały świadczenia z ubezpieczeń społecznych – mówi Anna Staszyńska, zastępca dyrektora Departamentu Realizacji Dochodów w Centrali ZUS.
Dodaje, że ZUS nie umorzy opłaconych składek ubezpieczeniowych, które zostały uwzględnione przy ustalaniu prawa do pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, zarówno krótko-, jak i długoterminowych.
Będzie tak na przykład w przypadku płatnika składek, który złoży wniosek o umorzenie należności za osobę, która od stycznia do grudnia 2000 r. współpracowała z nim przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Osoba współpracująca od września do grudnia 2000 r. pobierała zasiłek macierzyński ze stosunku pracy. W 2003 roku nabyła prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Okres ubezpieczenia od stycznia do grudnia 2000 r. został uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczenia.
– W tym przypadku umorzenie należności od września do grudnia 2000 r. nie przysługuje, gdyż okres ubezpieczenia z tytułu prowadzenia działalności został uwzględniony przy ustalaniu prawa do renty, a co za tym idzie, osoba ta pobrała z tego tytułu świadczenie – mówi Anna Staszyńska.