Około 1 mln zł co roku przeznaczają stołeczne władze na przygotowane przez organizacje pozarządowe programy aktywizujące osoby starsze. Działania aktywizujące seniorów są niezbędne - ocenił wiceprezydent miasta Włodzimierz Paszyński na czwartkowej konferencji, rozpoczynającej debatę o potrzebach seniorów.

Miasto chce też przygotować średnie pokolenie do starości aktywnej, zdrowej i bogatej w kontakty - dodał Paszyński.

Przypomniał, że pod koniec ub.r. stołeczni radni uchwalili Społeczną Strategię Warszawy do 2020 r., która zakłada m.in. integrację społeczną mieszkańców, np. poprzez udostępnienie seniorom zasobów Warszawy w zakresie edukacji i sportu oraz stworzenie szerokiej oferty usług społecznych - opiekuńczych, pielęgnacyjnych, medycznych i rehabilitacyjnych.

W Warszawie działa ok. 25 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które rocznie mają 4 tys. słuchaczy. Oprócz typowych wykładów i seminariów, seniorzy mogą m.in. poznać podstawy informatyki. Coraz bogatszą ofertę dla seniorów mają także dzielnice, np. Śródmieście od 2007 r. organizuje w Pałacu Młodzieży zajęcia z malarstwa, tańca, muzyki, ceramiki, w których co roku uczestniczy około tysiąca chętnych. Miasto finansuje też program "Senior - starszy, sprawniejszy", obejmujący m.in. zajęcia rekreacyjno-sportowe na 19 pływalniach oraz w 23 salach i halach sportowych. W tym roku korzysta z niego ponad 2 tys. osób.

"Stołeczny Ratusz oferuje osobom powyżej 65. roku życia bezpłatne szczepienia przeciwko grypie, z których co roku korzysta ponad 70 tys. warszawiaków. Systematycznie likwidowane są także bariery komunikacyjne - od początku tej kadencji samorządu przybyło ok. 500 nowych, niskopodłogowych autobusów, a w 2010 r. - przybędzie 186 kolejnych niskopodłogowych tramwajów" - powiedział Paszyński.

W Warszawie mieszka prawie 700 tys. osób powyżej 50. roku życia, w tym ponad 200 tys. w wieku 65-79 lat i prawie 80 tys. powyżej 80. roku życia. Najwięcej seniorów mieszka w centrum stolicy - w Śródmieściu, na Żoliborzu, Mokotowie, Ochocie, Woli i Bielanach. W ciągu kilku najbliższych lat wiek emerytalny osiągną mieszkańcy osiedli budowanych w latach 70., np. na Ursynowie i Bemowie.

Jak powiedział przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób starszych senator Mieczysław Augustyn, Polska jest jednym z 20 krajów świata o najstarszym społeczeństwie, a w niedalekiej przyszłości największe polskie miasta czeka "geriatryczne tsunami".

Podkreślił, że w 2010 r. w wiek emerytalny wkroczą pierwsze roczniki powojennego wyżu demograficznego. "Trzeba wykorzystać kapitał intelektualny tych osób i włączyć ich w życie społeczeństwa, w tym w życie samorządów, m.in. przez tworzenie rad seniorów przy radach gmin" - dodał. Jego zdaniem, jest to niezwykle ważne, ponieważ ponad połowa seniorów deklaruje niepokój o swoją przyszłość.

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony przez ONZ w 1990 r. Z tej okazji, w ramach Senioraliów 2009, w Warszawie przygotowano szereg imprez dla seniorów.

2 października na terenie Parku Obwodu Praga AK przy ul. Podskarbińskiej będą mogli oni nauczyć się nordic walking, wziąć udział w warsztatach promocji zdrowia oraz posłuchać przebojów z lat 60. i 70. Dzień później w Bibliotece Narodowej odbędzie się przegląd grup artystycznych seniorów, m.in. pokazy taneczne i teatralne; będzie też można zapoznać się z ofertą Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

4 października w Ogrodzie Saskim odbędzie się piknik rodzinny, podczas którego seniorzy będą mogli m.in. nieodpłatnie zbadać słuch, poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie oraz dokonać pomiaru gęstości kości. Nieodpłatnie udzielane będą także konsultacje medyczne.