•  Będzie kontrola w resorcie zdrowia. Najwyższa Izba Kontroli skontroluje Ministerstwo Zdrowia. O szczegółową kontrolę tego resortu dotyczącą m.in. tworzenia listy leków refundowanych prosiła zaraz po objęciu urzędu nowa minister zdrowia Ewa Kopacz. Zależało jej na tym, żeby NIK przyjrzała się sprawie umieszczenia na liście leku na dusznicę - iwabradyny. Media sugerowały bowiem, że odpowiedzialny za tworzenie listy były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha uległ naciskom przedstawiciela jednej z firm farmaceutycznych. NIK nie podejmie odrębnej kontroli, tylko przeprowadzi pogłębioną kontrolę budżetową.
    Więcej www.nik.gov.pl
  •  OdwoŁania dyrektorów ZUS. Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski powiedział, że ma nadzieję, iż ostatnie odwołania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nastąpiły ze względów merytorycznych. Pod koniec ubiegłego tygodnia nowy prezes ZUS Sylwester Rypiński zwolnił z pracy 13 z 16 dyrektorów oddziałów ZUS z największych miast Polski. Odwołani dyrektorzy, w tym niedawno wybrani w konkursach, narzekali na formę wręczenia dymisji. Według ich relacji, podczas przerwy w szkoleniu w ośrodku ZUS w Osuchowie zostali niespodziewanie wezwani do sali, gdzie wręczono im odwołania.
  •  476 szkóŁ katolickich w Polsce. W kraju działa ogółem 476 szkół katolickich, w których uczy się blisko 52 tys. dzieci i młodzieży - wynika z raportu Rady Szkół Katolickich. To prawie o 10 proc. więcej niż w roku ubiegłym.
    Więcej www.rsk.edu.pl
  •  Cztery programy pomocy dla ofiar nazizmu. Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie prowadzi w tym roku cztery programy pomocy dla ofiar nazizmu. Tylko w ramach programu pomocy społecznej i medycznej rozpatrzono ponad 37 tys. wniosków na kwotę około 30 mln zł. Programy Fundacji dotyczą pomocy socjalnej i medycznej, pozyskiwania i nieodpłatne przyznawania pomocy rzeczowej poszkodowanym ofiarom prześladowań nazistowskich w Polsce, opieki wolontariuszy i pomocy humanitarnej.
    Więcej www.fpnp.pl