Za rok może zniknąć kilka uniwersytetów

autor: Łukasz Guza23.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2009, 08:06

Część uczelni straci prawo do nazwy uniwersytet, bo nie spełni ustawowych wymogów. Posłowie chcą wydłużyć o dwa lata okres, w którym uczelnie dostosują się do przepisów. Prawo do swoich nazw może stracić Szkoła Główna Handlowa i Akademia Górniczo-Hutnicza.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (26)

  • Marcin Chałupka(2009-09-23 06:54) Zgłoś naruszenie 00

    "Z ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym nie wynika bowiem, jak należy potraktować te placówki, których nazwy podyktowane są tradycją – np. Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie czy Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie."

    A MOŻE JEDNAK WYNIKA...
    Ustawa stanowi: "Wyraz "uniwersytet/itd" MOŻE być używany w nazwie uczelni, jeśli..."
    dostosowanie nazw wymagane art. 255 do wymogów z art. 3 dotyczy ZAKAZU używania wskazanych w art. 3 wyrazów jeśli brak ku temu uprawnień, ustawa nie zakazuje używania w nazwie wyrazów: Szkoła Główna...

    www.chalupka.pl

    Odpowiedz
  • FUZJA!!!!(2009-09-23 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    To zrobią fuzje z duzymi uczelniami.

    Na reszcie i to bardzo dobrze!

    Odpowiedz
  • Student(2009-09-23 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    Radio Rzeszów podaje reklamę -Uniwersytet Rzeszowski to uczelnia przyjazna niepełnosprawnym - dodam głupków.

    Odpowiedz
  • obwatel(2009-09-23 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    SZKOLNICTWO WYŻSZE, A PÓŻNIEJ PRYWATNE OPANOWALI SPADACHRONIARZE Z PZPR(TERAZ SLD, SD ITD...) I ZROBILI BAGNO, BO ASPIRACJE WYSOKIE, A WIEDZA ŻADNA !!! A W WARSZAWIE TO JUŻ PODWÓJNE DNO- SAMI SOBIE ROBIĄ RANKINGI !!!DNO!!! SGGH CO TO JEST ???

    Odpowiedz
  • doktor fizyki(2009-09-23 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego nie wygłupiajcie się z taką reklamą. Za co płacicie tej Redakcji?

    Odpowiedz
  • absolwent(2009-09-23 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ja czekam na opublikowanie listy uniwersytetów, które na podstawie nowej ustawy będą musiały zmienić nazwe. Jestem absolwentką UKSW-uniwerek nie najwybitniejszy, ale stolica robi swoje. Jestem ciekawa czego bede absolwentką za kilka lat...ogólnie ustawe popieram, dziś jest mnóstwo szkółek, które wydają kilkudziesięciu lub kilkuset mgr rocznie.W koncu należy podnieść poziom edukacji. mgr ma prawie każdy, a wiedza bardzo zróżnicowana (ujmując dyplomatycznie).

    Odpowiedz
  • UR(2009-09-23 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    I dobrze. Dobrze, że kończy się fikcja. Jeżeli w Polsce będzie 8 zamiast 20 czy ile ich tam jest uniwersytetów to taki układ ma tylko same zalety: 1. koniec z fikcją, 2. wzmocnienie flagowych jednostek, szkół z prawdziwego zdarzenia 3. teoretycznie te śmieszne uniwersytety humanistyczne bedą się bardziej wysilać by awansować do ekstraklasy. Wystarczy wspomnieć, że np. wydział prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego w tym roku w ogóle nie był notowany w rankingu GP, gdyż dziekan zabronił bojąc się kompromitacji. Tam pracuje choć jeden Profesor (dla wyjaśnienia: to ktoś taki kto otrzymał tytuł od prezydenta, publikuje i ktoś te publikacje czyta, z jego zdaniem liczą się wszyscy inni specjaliści w tej dziedzinie i się nań powołują)?

    Odpowiedz
  • Konieczne wprowadzenie określonych wymogów.(2009-09-23 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dyplomy powinny być porównywalne.
    Ten obowiązek spoczywa na pani minister - za to płacimy podatki.

    Odpowiedz
  • nor(2009-09-23 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie znikną uniwersytety bezszelestnego przesuwania fajerek na gazie !!!

    Odpowiedz
  • Analityk(2009-09-23 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    AGH nie starci prawo do Akademii w nazwie , tylko wskutek podniesienia rangi tej uczelni będzie używać nazwy Uniwersytet. Można tak samo napisać że ktoś stracił prawo do używania tytułu doktora bo zrobił profesora.

    Odpowiedz
  • bulba(2009-09-23 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    PO co uniwersytety ? - "dorżnąc watachę "

    Odpowiedz
  • Obserwator(2009-09-23 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Liczą się jedynie aplikację po wszelkich uczelniach i chęć zaterudnienia absolwentów do konkretnych zawodów przez zainteresowane instytucje i firmy, a nie "rankingi" !!!. Dzisiejsze U*niwerki w Polsce nie mieszczą się w pierwszych 300 - "setkach" na świacie. O czym mówicie !!!.

    Odpowiedz
  • wawa(2009-09-23 19:55) Zgłoś naruszenie 01

    i bardzo dobrze!!! moim zdaniem powinny byc tylko te najlepsze, najstarsze i najwieksze uniwersytety tzn:
    U Warszawski, U Jagielonski, UAM w poznaniu, UMK w toruniu, UMCS w Lublinie, U łódzki, slaski w katowicach, U wrocławski. Ewentualnie powtarzam EWENTUALNIE taki status mogly by zachować : U gdanski, U Szczecinski, katolicki w Lublinie, UWM w olsztynie.. reszta do likwidacji!! Te "nowe" uniwersytety powstawały aby zaspokoic ambicje niektorych miast, na siłe tworzona beznadziejne uniwersytety mowa o UKW bydgoszcz (to jest przyklad najbardziej idiotyczny - dziwie sie miastu ktore ma w regionie jeden z najlepszych uniwerkow UMK Toruń tworzenie czegos na wzor. Chyba poprostu bydgoszcz nie chciała byc gorsza od sasiada, ale coz nie wyszlo) U Opolski, U rzeszowski, U Białostocki, Zielonogórski! jak najszybciej zalatwic ta sprawe!! na koniec nie wiem jak z uniwersytetem u mnie w miescie UKSW ale tez z KUL (to sa chyba katolickie uczelnie)??

    Odpowiedz
  • mm(2009-09-23 20:56) Zgłoś naruszenie 00

    Hej spokojnie gorące głowy wiem że najlepiej wszystko zlikwidować i będzie spokój. Ja uważam że te wymogi nie są zbyt rozsądne bo wydział wydziałowi nie równy a często też jest tak że jeden profesor wykłada na kilku uniwersytetach i to ma być kadra śmiech na sali. Zamiast obcinać ośrodki naukowe może należało by wzmocnić te nowe i dać im możliwość dogonienia tych z renomom która nie powstała wczoraj przecież. Wiec spokojnie bo rewolucje zawsze się źle konczyły jak uczy historia.

    Odpowiedz
  • Ela(2009-09-24 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo do nadawania tytułów naukowych leży w gestii biednych, niedoinwestowanych instytutów naukowych. Do nadawania stopnia doktora wymagane jest minimum kadrowe profesorów i docentów oraz adiunktów. I tak błędne koło się zamyka.

    Odpowiedz
  • 1(2009-09-26 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    tak...hm za duzo postalo uniwersytetow lichutkich..jak np. na bazie dawnej akademii rolniczej w olsztynie nagle wyrosl uniwersytet warminsko-mazurski...smiech mnie ogarnia...slaba uczelnia ..bardzo slabiutka...mam z niej absolwentow...szok

    Odpowiedz
  • mw(2009-09-28 08:46) Zgłoś naruszenie 01

    Bydgoski Uniwersytet to totalna porażka. Wstyd dla tytułu magostra.

    Odpowiedz
  • j.m.(2009-09-28 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy ma prawo kształcić się gdzie mu pasuje i dostać dyplom uczelni, na którą się dostał tj UNIWERSYTETU (nie humanistycznego i nie przyrodniczego!!!). Młodym uniwersytetom próbuje się odebrać to co im sie prawnie należy. Jak zwykle Sejm zajmuje się nie tym co powinien.
    A tak na marginesie - jeżeli komuś nie pasuje, że nowe uczelnie mają taką nazwę a nie inną niech sprawdzi z jakich uczelni wygrywają studenci w Primus In Primis...

    Odpowiedz
  • aag(2009-09-28 19:35) Zgłoś naruszenie 00