Za rok może zniknąć kilka uniwersytetów

autor: Łukasz Guza23.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2009, 08:06

Część uczelni straci prawo do nazwy uniwersytet, bo nie spełni ustawowych wymogów. Posłowie chcą wydłużyć o dwa lata okres, w którym uczelnie dostosują się do przepisów. Prawo do swoich nazw może stracić Szkoła Główna Handlowa i Akademia Górniczo-Hutnicza.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (26)

  • 991(2010-03-17 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ci, którzy krytykują Uniwersytet Zielonogórski mają 100% rację - ta wyższa uczelnia to po prostu pic na wodę, a nie żadna uczelnia.
    W jednej 20-paroosobowej grupie jedna dziewczyna zrobiła notatki na zaliczenie ćwiczeń, reszta grupy wzięła od niej i ona dostała 4 z ćwiczeń, a reszta grupy 4,5 i 5. Ludzie, którzy nie chodzili na wykłady, zaliczyli egzaminy na 4 nie robiąc nic. Na zaliczeniu z jednego ćwiczenia można było korzystać z własnych notatek - ludzie na litość boską, to, że ma w nazwie uniwersytet to wcale nie znaczy, że to jest uniwersytet. Ma gorszą rangę niż gorzowski PWSZ.

    Odpowiedz
  • JPII(2009-12-05 18:28) Zgłoś naruszenie 00

    no jak doktorem h.c. zostaje Michnik W Krakowie

    Odpowiedz
  • dumny student UR(2009-10-01 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czy te wszystkie złośliwe komentarze na temat małych uniwersytetów wynikają z waszych kompleksów czy rozczarowania po wyborze "renomowanej" uczelni?

    Odpowiedz
  • frycus(2009-10-01 11:08) Zgłoś naruszenie 10

    Bardzo dobrze ze UR straci nazwe uniwersytet.Bylem studentem wydzialu prawa i takich przekretow jakie sie tam odbywaja to nigdy w zyciu nie widzialem. Tam funkcjonuje Towarzystwo Wzajemnej Adoracji. Wielokrotnie dochodzilo do naruszen regulaminu.

    Odpowiedz
  • kadrowy(2009-09-30 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    studia Uniwersytecki są bardzo łatwe do ukończenia wystarczy czasami tam bywac...miernota toto studiuuuje...a żaden z takim dyplomem pracy nie dostaje na dłużej ...bo nic nie umie...i czego Ci młodzi ''wkształceni '''pyszczą,ze ich do pracy porzadny pracodawca nie chce...ja to takich omijam szerokim łukem...

    Odpowiedz
  • gg(2009-09-30 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    smiech na sali...brakuje nam konkretnych zawodow ,ktore mogą byc wyuczone li tylko na dziennych studiach o kierunkach technicznych..a nie jakies tam humanistyczne ...ktororych nazwy nawet nie można z z niczym skojarzyć...to takie tylko zawracanie głowy bo szare komorki nie pracuja..pochwalic sie mozna ze studia mam...hahahah

    Odpowiedz
  • aga(2009-09-28 22:55) Zgłoś naruszenie 00

    eeeee tam przesadzacie, tylu polityków nie ma W OGÓLE studiów wyższych a jacy są mądrzy!!! a na poważnie - prawda jest taka, że żadna uczelnia nie zagwarantuje człowiekowi pracy, swoją drogą znam takich co kończyli te niby nowe uniwersytety i całkiem dobrze im się w życiu wiedzie...

    Odpowiedz
  • aag(2009-09-28 19:35) Zgłoś naruszenie 00

    do "UR" - prosimy studentów szkół mających w nazwie "Wyższa" lub "Prywatna" o niedodawanie komentarzy...

    Odpowiedz
  • j.m.(2009-09-28 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy ma prawo kształcić się gdzie mu pasuje i dostać dyplom uczelni, na którą się dostał tj UNIWERSYTETU (nie humanistycznego i nie przyrodniczego!!!). Młodym uniwersytetom próbuje się odebrać to co im sie prawnie należy. Jak zwykle Sejm zajmuje się nie tym co powinien.
    A tak na marginesie - jeżeli komuś nie pasuje, że nowe uczelnie mają taką nazwę a nie inną niech sprawdzi z jakich uczelni wygrywają studenci w Primus In Primis...

    Odpowiedz
  • mw(2009-09-28 08:46) Zgłoś naruszenie 01

    Bydgoski Uniwersytet to totalna porażka. Wstyd dla tytułu magostra.

    Odpowiedz
  • 1(2009-09-26 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    tak...hm za duzo postalo uniwersytetow lichutkich..jak np. na bazie dawnej akademii rolniczej w olsztynie nagle wyrosl uniwersytet warminsko-mazurski...smiech mnie ogarnia...slaba uczelnia ..bardzo slabiutka...mam z niej absolwentow...szok

    Odpowiedz
  • Ela(2009-09-24 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo do nadawania tytułów naukowych leży w gestii biednych, niedoinwestowanych instytutów naukowych. Do nadawania stopnia doktora wymagane jest minimum kadrowe profesorów i docentów oraz adiunktów. I tak błędne koło się zamyka.

    Odpowiedz
  • mm(2009-09-23 20:56) Zgłoś naruszenie 00

    Hej spokojnie gorące głowy wiem że najlepiej wszystko zlikwidować i będzie spokój. Ja uważam że te wymogi nie są zbyt rozsądne bo wydział wydziałowi nie równy a często też jest tak że jeden profesor wykłada na kilku uniwersytetach i to ma być kadra śmiech na sali. Zamiast obcinać ośrodki naukowe może należało by wzmocnić te nowe i dać im możliwość dogonienia tych z renomom która nie powstała wczoraj przecież. Wiec spokojnie bo rewolucje zawsze się źle konczyły jak uczy historia.

    Odpowiedz
  • wawa(2009-09-23 19:55) Zgłoś naruszenie 01

    i bardzo dobrze!!! moim zdaniem powinny byc tylko te najlepsze, najstarsze i najwieksze uniwersytety tzn:
    U Warszawski, U Jagielonski, UAM w poznaniu, UMK w toruniu, UMCS w Lublinie, U łódzki, slaski w katowicach, U wrocławski. Ewentualnie powtarzam EWENTUALNIE taki status mogly by zachować : U gdanski, U Szczecinski, katolicki w Lublinie, UWM w olsztynie.. reszta do likwidacji!! Te "nowe" uniwersytety powstawały aby zaspokoic ambicje niektorych miast, na siłe tworzona beznadziejne uniwersytety mowa o UKW bydgoszcz (to jest przyklad najbardziej idiotyczny - dziwie sie miastu ktore ma w regionie jeden z najlepszych uniwerkow UMK Toruń tworzenie czegos na wzor. Chyba poprostu bydgoszcz nie chciała byc gorsza od sasiada, ale coz nie wyszlo) U Opolski, U rzeszowski, U Białostocki, Zielonogórski! jak najszybciej zalatwic ta sprawe!! na koniec nie wiem jak z uniwersytetem u mnie w miescie UKSW ale tez z KUL (to sa chyba katolickie uczelnie)??

    Odpowiedz
  • Obserwator(2009-09-23 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Liczą się jedynie aplikację po wszelkich uczelniach i chęć zaterudnienia absolwentów do konkretnych zawodów przez zainteresowane instytucje i firmy, a nie "rankingi" !!!. Dzisiejsze U*niwerki w Polsce nie mieszczą się w pierwszych 300 - "setkach" na świacie. O czym mówicie !!!.

    Odpowiedz
  • bulba(2009-09-23 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    PO co uniwersytety ? - "dorżnąc watachę "

    Odpowiedz
  • Analityk(2009-09-23 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    AGH nie starci prawo do Akademii w nazwie , tylko wskutek podniesienia rangi tej uczelni będzie używać nazwy Uniwersytet. Można tak samo napisać że ktoś stracił prawo do używania tytułu doktora bo zrobił profesora.

    Odpowiedz
  • nor(2009-09-23 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie znikną uniwersytety bezszelestnego przesuwania fajerek na gazie !!!

    Odpowiedz
  • Konieczne wprowadzenie określonych wymogów.(2009-09-23 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Dyplomy powinny być porównywalne.
    Ten obowiązek spoczywa na pani minister - za to płacimy podatki.

    Odpowiedz
  • UR(2009-09-23 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    I dobrze. Dobrze, że kończy się fikcja. Jeżeli w Polsce będzie 8 zamiast 20 czy ile ich tam jest uniwersytetów to taki układ ma tylko same zalety: 1. koniec z fikcją, 2. wzmocnienie flagowych jednostek, szkół z prawdziwego zdarzenia 3. teoretycznie te śmieszne uniwersytety humanistyczne bedą się bardziej wysilać by awansować do ekstraklasy. Wystarczy wspomnieć, że np. wydział prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego w tym roku w ogóle nie był notowany w rankingu GP, gdyż dziekan zabronił bojąc się kompromitacji. Tam pracuje choć jeden Profesor (dla wyjaśnienia: to ktoś taki kto otrzymał tytuł od prezydenta, publikuje i ktoś te publikacje czyta, z jego zdaniem liczą się wszyscy inni specjaliści w tej dziedzinie i się nań powołują)?

    Odpowiedz