Resort nauki zmienia system stypendialny na uczelniach

autor: Krzysztof Kowalczyk, Magdalena Janczewska16.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 16.09.2009, 20:11

Reforma szkolnictwa wyższego łagodzi kryteria przyznawania stypendiów socjalnych, dlatego otrzyma je znacznie więcej studentów. Zmniejszy się za to liczba stypendiów naukowych. Staną się nagrodą i trafią jedynie do najlepszych

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (11)

  • prawnik(2009-09-16 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny przejaw niewiedzy jednego z członków obecnej Rady MInistrów. Są kierunki, gdzie średnia 4.0 - 4.4 jest bardzo wysoką średnią i wcale nie jest ją łatwo zdobyć (np. prawo, fizyka). Nie wspominam już o śrendiej powyżej 4.7 bo to jest wręcz nieosiągalne. Zatem, powinno brać się pod uwagę poszczególne wydziały i ich charakter studiów, nakład pracy itp. Zapewne pani Minister będzie chciała wprowadzić progi powyżej 4.7 a nawet 4.8 co wg jest niedorzeczne. Są niektórzy wykładowcy, którzy nigdy ine stawiają ocen bd a czasami nawet db. Niech znajdzie się tylku kilku takich i student, który ma potężną wiedzę nie będzie mógł pobierać stypendium. Ale zapewne o to chodzi pani MInister, by jak najwięcej kasy zostało w budżecie, a studencina niech sobie radzi sama. Najlepiej jak ma bogatych rodziców, którzy poślą takiego studenta do prywatnej uczelni, na któej co do zasady nie trzeba się uczyć. A państwowe upadną na "pysk". Tak jest w USA i tak się próbuje zrobić w Polsce co jest przejawem najwyższej ignorancji wobec obywateli.

    Odpowiedz
  • no no(2009-09-16 12:54) Zgłoś naruszenie 00

    1200 zł miesiecznie?

    Odpowiedz
  • takjest(2009-09-16 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    na kazdego studenta ,ktory zaliczyl egzamin na dzienne nie mniej niz z 3 przedmiotow (co wazne) przypada 700 zl stypendium-bez wzgledu na to czy biedny czy bogaty

    Odpowiedz
  • szyblucki(2009-09-16 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    W sumie to system stypendiów jest chory.
    Socjalne jest wykorzstywane, a naukowe śmiesznie niskie. W sumie to dobre posunięcie ale jak napisał prawnik powinno być indywidualnie ustalane.

    Odpowiedz
  • rodzic studenta(2009-09-16 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z prawnikiem, inteligentnym i ambitnym odebrać ochotę i ważną motywację do nauki. Dla studenta stypendium naukowe do duży zastrzyk finansowy, zwłaszcza że również dla najbiedniejszych w pierwszej kolejności są przyznawane akademiki (czyli tańsze lokum niż wynajęcie wspólnie mieszkania). Czyżby inteligentni młodzi ludzie z normalnych – średnio-zarabiających rodzin byli „dziećmi gorszego Boga”?

    Odpowiedz
  • bibuła(2009-09-16 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    Należałoby jeszcze dodać, że te wysokie stypendia otrzymują dzieci rolników ( biedaków z ekstra domami i samochodami, którzy to niby nie mają dochodów), a tak naprawdę stać ich na wszystko.
    Czyżby inteligentni młodzi ludzie z normalnych – średnio-zarabiających rodzin byli „dziećmi gorszego Boga”? jak pisze "5"

    Odpowiedz
  • ewa(2009-09-16 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    w najgorszej pozycji sa jak zawsze ciezko pracujacy ludzie za 1200 zl, bo dochod przekroczy tę kwotę i dziecko nie będzie miało kasy na dobre studia w innym mieście w najlepszym uniwersytecie, biedak przynajmniej dostanie 1200 zl. ot skandal. najlepiej robic na czarno jak wiekszosc polakow wtedy bedzie najwiecej kasy, a uczciwi zawsze beda biedni.
    do dupy to.
    P.S. dzialalnosc artystyczna na studiach??? a co to? kierunki jak prawo i ekonomia chyba na tym ucierpia i tylko ASP i pseudoartysci beda dostawac stypendia??? i AWF.. no co za bzdura.

    Odpowiedz
  • zibi(2009-09-16 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    Drodzy studenci. Czas dorosnąć. Życie NIE jest sprawiedliwe. W szczególności taki nie jest system stypendialny.

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2009-09-16 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Większość studentów , którzy otrzymują stypendia socjalne to dzieci osób , których rodzice posiadają prywatne firmy i nie wykazują swoich dochodów w zeznaniach podatkowych . Żyjących ponad stan (wyjazdy za granicę , super samochody itp. )
    Powinny być inne kryteria przyznawania stypendiów socjalnych .

    Odpowiedz
  • zibi(2009-09-16 20:50) Zgłoś naruszenie 00

    Zdumiewa mnie poziom intelektualny studentki piątego roku polonistyki na UW, która mówi: "Wielu moich znajomych nie załapało się na stypendium socjalne, bo przekroczyli próg o 20 zł. To jakiś absurd..."
    Otóż droga studentko piątego roku polonistyki na UW, niezależnie od wysokości progu zawsze będą istnieć przypadki, gdy dochód przekracza ten próg o 1zł, 5zł czy 20zł. Ta sama zasada dotyczy progów podatkowych, wyborczych, itd. Nawiasem mówiąc, kolokwializm "załapało się" nie przystoi studentce POLONISTYKI piątego roku polonistyki na UW.

    Odpowiedz
  • kuba(2011-05-23 21:57) Zgłoś naruszenie 00

    To przecież jest absurd, jestem studentem politechniki i mam mega ciężko, na moim kierunku cały czas się uczę i uczę i mam średnią 4,4, a znajomy z uniwersytetu ekonomicznego robi PLAKATY na oceny i ma średnią 4,6. CO TO MA BYĆ PYTAM SIĘ!

    Odpowiedz