Krzysztof Bukiel, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, twierdzi, że rekordziści biorą nawet 20 dyżurów miesięcznie.

Ordynator jednego z wojewódzkich szpitali na Podlasiu, specjalista chorób wewnętrznych, zarabia miesięcznie 18 240 zł brutto. Jego kolega, ordynator szpitala wojewódzkiego w Lubuskiem - 21 tys. zł brutto.

Jak wyliczyli eksperci z branżowego czasopisma "Puls Medycyny", autorzy Listy Płac 2009, wynagrodzenia lekarzy z II stopniem specjalizacji wzrosły w ciągu ostatnich trzech lat o 100 proc, a lekarzy z I stopniem o 120 proc. Tym samym lekarze przegonili już prawników, którzy do tej pory okupowali miejsce na szczycie najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce.

10 284 zł dla ordynatora

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że wynagrodzenie ordynatora w maju 2009 r. wynosiło średnio 10 284 zł miesięcznie, lekarza z drugim stopniem specjalizacji - 7203 zł, z pierwszym - 6442 zł, a bez specjalizacji - 5301 zł.

"To efekt komercjalizacji w służbie zdrowia i obligatoryjnych podwyżek. Ale poza tym lekarze po prostu mają znacznie większe możliwości dorobienia. Prywatne gabinety, dyżury, płatne sympozja. Ich praca nie kończy się po godz. 16" - mówi Rafał Janiszewski, niezależny ekspert rynku zdrowia.