Stawka na leczenie dzieci z chorobami krwi wzrośnie w przypadku powikłań o 35 procent - poinformował dziś rzecznik ministerstwa zdrowia, Jakub Gołąb. Nowe stawki zaczną obowiązywać jeszcze we wrześniu.

Zwiększenie funduszy na leczenie dzieci cierpiących na nowotwory było dziś tematem spotkania z udziałem minister zdrowia Ewy Kopacz, prezesa NFZ Jacka Paczkowskiego i krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jerzego Kowalczyka.

"Zapadła decyzja o wzroście wyceny osobodnia w przypadku powikłań o 35 procent - z 384 do 520 złotych" - powiedział Gołąb. Dodał, że NFZ doprecyzuje listę powikłań upoważniających do zwiększenia stawki i nowa stawka zostanie wprowadzona jeszcze w tym miesiącu.

Poinformował też, że na spotkaniu zaproponowano utworzenie nowych grup jednorodnych przyporządkowanych hematologii dziecięcej. Jednorodne grupy pacjentów - JGP - to system rozliczeń NFZ ze szpitalami, przyporządkowuje on pacjentów z różnymi chorobami do grup, których leczenie wiąże się z jednolitymi kosztami i podobnym podejściem diagnostycznym.