zmiana prawa - Rząd chce, aby Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych utracił osobowość prawną. Publiczną pomoc będzie jednak wypłacał na dotychczasowych zasadach.
Fundusze celowe będą funkcjonować jako rachunki bankowe i zostaną pozbawione osobowości prawnej. Tak wynika z rządowego projektu nowej ustawy o finansach publicznych. Proponowane zmiany oznaczają, że po wejściu w życie ustawy PFRON przestanie funkcjonować jako odrębny podmiot i stanie się częścią Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Szef tego resortu, jako dysponent funduszu, zdecyduje o przyszłym statusie PFRON.
- Może on uznać, że fundusz będzie komórką organizacyjną ministerstwa lub odrębną jednostką - mówi Magdalena Kobos, rzecznik Ministerstwa Finansów.
Podstawą zarządzania środkami PFRON nadal będzie plan finansowy funduszu. Dokonywanie zmian w planie przychodów i kosztów będzie wymagało zgody właściwego ministra i powiadomienia szefa resortu finansów. W przypadku gdy fundusz będzie posiadał zobowiązania wymagalne, w tym kredyty i pożyczki, środki uzyskane z tytułu zwiększenia planowanych przychodów (np. z powodu wyższych wpłat od firm, które nie zatrudniają niepełnosprawnych) w pierwszej kolejności będą przeznaczone na spłatę długów.
Nie zmienią się jednak zasady udzielania pomocy ze środków funduszu.
- Nadal będziemy wypłacać wsparcie zarówno dla niepełnosprawnych, jak i ich pracodawców - mówi Tomasz Leleno, rzecznik PFRON.
Zakres działalności PFRON, źródła jego dochodów i zasady wydatkowania jego środków określa ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92). Na podstawie tych przepisów osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się np. o jednorazową dotację na założenie firmy oraz refundację opłaconych składek ZUS, jeśli zostaną przedsiębiorcami. Z kolei pracodawcy otrzymują m.in. dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników oraz pomoc na wyposażenie ich miejsc pracy.
- Nie planujemy zmian w tych przepisach - tłumaczy Magdalena Kobos.
Podkreśla, że dysponent każdego państwowego funduszu celowego może przeznaczać jego środki tylko na cele i w formach określonych w ustawie tworzącej fundusz. Nie może więc dowolnie i według własnego uznania dysponować środkami funduszu. Oznacza to, że również minister pracy i polityki społecznej nie będzie mógł przeznaczyć środków PFRON na inne cele niż rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych.