Resort pracy nie przygotuje projektu ustawy, która umożliwiłaby społecznym inspektorom pracy ubieganie się o emerytury górnicze.
Pracodawcy będą musieli przechowywać kopię skierowania pracownika na badania lekarskie oraz monitorować pracę osób narażonych na kontakt z substancjami chemicznymi, rakotwórczymi lub mutagennymi. Tak wynika z odpowiedzi poszczególnych ministerstw na wnioski Państwowej Inspekcji Pracy w spawie zmiany obecnych przepisów, które niedostatecznie chronią życie i zdrowie pracowników. W ubiegłym roku PIP wystosowała 15 takich wniosków, w tym trzy do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, poinformowała, że resort przygotował już projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, w którym uwzględniono znaczną część propozycji PIP. Nowe przepisy zobowiążą pracodawców do przechowywania w aktach osobowych pracownika kopii skierowania na badania lekarskie oraz określą kwalifikacje dydaktyczne, jakie muszą posiadać wykładowcy i instruktorzy realizujący program szkolenia bhp.
Aprobaty resortu pracy nie zyskał natomiast wniosek PIP w sprawie zaliczenia okresu pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy w kopalniach do okresu uprawniającego do otrzymania emerytury górniczej. Ministerstwo nie przygotuje nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który wprowadziłby taką zmianę. Resort tłumaczy tę decyzję faktem, że charakter funkcji społecznego inspektora nie spełnia wymogu pracy w szczególnych warunkach, od którego zależą przywileje emerytalne.
Z kolei minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła PIP, że kierowany przez nią resort przygotuje projekty zmieniające rozporządzenie w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy oraz rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych. Inspekcja wystąpiła do resortu zdrowia m.in. o określenie sposobu rejestracji pracowników, którzy mają kontakt z substancjami i preparatami o działaniu rakotwórczym i mutagennym.
Przygotowanie nowych przepisów na wniosek PIP zapowiedziało też Ministerstwo Gospodarki
Inspekcja wystąpiła do szefa tego resortu m.in. o uprawnienie Urzędu Regulacji Energetyki do kontroli i nakładania sankcji na firmy prowadzące obrót paliwami bez koncesji.
Ministerstwo Gospodarki ma też szczegółowo określić wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy na stacjach i rozlewniach gazu płynnego.