Linie lotnicze Air France/KLM ogłosiły w piątek plan redukcji 1500 etatów w drodze tzw. dobrowolnych odejść pracowników. Dyrekcja przewoźnika tłumaczy decyzję gigantycznymi stratami firmy z powodu krachu finansowego.

Flagowy francuski przewoźnik potwierdził w piątek wcześniejsze zapowiedzi z końca lipca, przewidujące plan masowej likwidacji miejsc pracy. Jak tłumaczy dyrekcja grupy Air France/KLM, redukcja będzie się opierać na dobrowolnym odejściu pracowników, a kalendarz i warunki odejść będą od przyszłego tygodnia przedmiotem konsultacji z personelem firmy. Szczegóły uzgodnień mają być przedstawione na zebraniu dyrekcji firmy 21 października.

Szefowie grupy zapowiedzieli już, że likwidacja etatów nie obejmie pilotów i mechaników

Według danych firmy, w ostatnich miesiącach jej aktywność spadła o 5 proc. w transporcie pasażerskim i o 15 proc. w transporcie towarowym. Air France zanotowały w ostatnich miesiącach straty netto w wysokości 426 milionów euro. Zatrudniający 63 tysiące osób przewoźnik odczuwa coraz bardziej skutki konkurencji tanich linii lotniczych i superszybkich kolei TGV.

Zgodnie z ogłoszonym już wcześniej przez francuskie linie planem naturalnej redukcji etatów - w wyniku odejścia pracowników na emeryturę lub wygaśnięcia ich okresowych kontraktów - w latach 2008-2011 w Air France-KLM ma zniknąć dodatkowo 5400 miejsc pracy.