Dziś zarząd województwa zdecydował o podziale środków w ramach RPO. 5,3 mln euro przeznaczono na projekty szkolnictwa specjalnego i szkół integracyjnych, 8,7 mln euro na projekty dotyczące szkół i obiektów sportowych, 2,1 mln euro na projekty związane z placówkami przedszkolnymi.

Najwięcej, bo aż 16 mln euro, zarząd przeznaczył na szkolnictwo zawodowe. Jak powiedział dziś na konferencji prasowej wicemarszałek województwa Piotr Borys, ten rodzaj szkolnictwa wymaga największych dotacji, ponieważ celem władz samorządowych jest odtworzenie systemu szkolnictwa zawodowego.

Zainteresowanie dofinansowaniem było znacznie większe niż się tego spodziewały władze województwa

Zainteresowanie dofinansowaniem było znacznie większe niż się tego spodziewały władze województwa. Złożono wnioski na sumę około 1 mld zł, co - zdaniem Borysa - oznacza, że potrzeby na tzw. infrastrukturę edukacyjną w województwie są nadal ogromne, zwłaszcza w miejscowościach małych i średnich.

Najwięcej wniosków wpłynęło na dotacje inwestycji związanych ze szkołami i obiektami sportowymi. Zdaniem wicemarszałka jest to bardzo istotna część planowanych inwestycji ponieważ nadal aż 31 gmin w województwie nie posiada nawet jednej sali sportowej.

Podmioty, którym dziś przyznano dofinansowanie, muszą teraz przygotować odpowiednią dokumentację

Podmioty, którym dziś przyznano dofinansowanie, muszą teraz przygotować odpowiednią dokumentację i dopiero wtedy pieniądze faktycznie zostaną przekazane. Umowy na realizację konkretnych zadań powinny zostać podpisane do końca roku.

W ramach RPO do podziału na projekty edukacyjne na Dolnym Śląsku było w sumie 99 mln euro. Decyzją poprzednich zarządów, rozdysponowano 49 mln euro na projekty sześciu wrocławskich uczelni wyższych. Pieniądze pozostałe po wtorkowym podziale mają być rozdysponowane do końca roku.