Nie wykluczamy żadnych działań, które mogłyby zapobiec przyjęciu projektów ustaw zdrowotnych przygotowanych przez PO - powiedziała we wtorek PAP szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.

Poinformowała także, iż na poniedziałkowym posiedzeniu zarządu krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia, przygotowano harmonogram działań mających na celu zablokowanie projektów PO w ich obecnej formie.

Chodzi o projekty ustaw: o ZOZ-ach, który pozwala na przekształcanie szpitali w spółki, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. W środę sejmowa komisja zdrowia będzie kontynuować prace nad ustawą wprowadzającą te projekty.

Według Ochman, są one szkodliwe zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników służby zdrowia. Podkreśliła także, iż w przypadku dalszego braku dialogu z rządem "S" nie wyklucza żadnych działań, w tym także ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

"Przez cały czas oczekujemy bezskutecznie na spotkanie z panem premierem Donaldem Tuskiem"

"Przez cały czas oczekujemy bezskutecznie na spotkanie z panem premierem Donaldem Tuskiem, ale nie mamy żadnych sygnałów, by do spotkania miało dojść. Nie rozumiemy skąd ta niechęć rządu do dialogu społecznego i lekceważenie strony społecznej. Czujemy się już tym zdegustowani, zmęczeni i zniesmaczeni" - powiedziała Ochman.

Najbardziej liczące się związki zawodowe służby zdrowia (oprócz OZZL) i przedstawiciele medycznych samorządów zawodowych jeszcze w lipcu skierowały do premiera list z prośbą o spotkanie. Stało się to po zakończeniu prac sejmowej komisji zdrowia nad ustawami zdrowotnym. Pracownicy ochrony zdrowia zarzucili wtedy koalicji "łamanie zasad dialogu społecznego, szerzenie nieprawdy i nieuwzględnianie wypracowanych wcześniej rozwiązań".

Szef CIR Jacek Filipowicz informował na początku sierpnia, że w drugiej połowie tego miesiąca premier Tusk spotka się z "maksymalnie szeroką" reprezentacją środowisk służby zdrowia, by porozmawiać o przygotowywanej reformie ochrony zdrowia. Przygotowaniem spotkania zajmuje się szef doradców premiera Michał Boni. Również premier zapewnił, że odbędzie się cykl spotkań z przedstawicielami związków zawodowych pielęgniarek i lekarzy.