W lipcu i sierpniu w serwisie Pracuj.pl pojawiło się 155 ofert pracy na stanowiska związane z obsługą prawną. Według danych portalu II kwartał w porównaniu z poprzednim był lepszy. Liczba propozycji pracy dla prawników wzrosła o 37 proc. To efekt tego, że firmy i instytucje w większym zakresie korzystają z usług prawników specjalizujących się w prawie pracy, podatkach, pozyskiwaniu kapitału, restrukturyzacji i windykacji należności.

Specjaliści prawa pracy

Lider w doradztwie podatkowym, firma PricewaterhouseCoopers (PWC), w październiku zamierza otworzyć własny dział prawny. Na razie szczegóły dotyczące projektu nowej kancelarii utrzymywane są w tajemnicy.

Lepszą koniunkturę w branży prawniczej zauważa też firma Hays Poland specjalizująca się w doradztwie personalnym i rekrutacji specjalistycznej.

– W ostatnim czasie prawnicy prawa pracy, podatków, prawa procesowego i upadłościowego cieszą się popytem na swoje usługi – wyjaśnia Katarzyna Kowalczyk z Hays Polska.

Pracownicy jednej z największych polskich kancelarii, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, również dostrzegają większe zapotrzebowanie na merytoryczne usługi prawników. Zlecenia otrzymują głównie specjaliści od restrukturyzacji, prawa upadłościowego oraz prawa procesowego.

– Przedsiębiorcy mają konkretne zapotrzebowanie w związku z windykacjami, upadłościami, łączeniem spółek i prawem pracy. Ostatnio mieliśmy wiele projektów związanych z restrukturyzacją zatrudnienia – przyznaje Paweł Chariasz, menedżer z Kancelarii Prawnej Grynhoff Woźny Maliński.

Kancelaria Prawnicza Olszewski, Tokarski i Wspólnicy specjalizująca się w obsłudze prawnej firm z sektora logistyka – transport – spedycja oraz budownictwa i nieruchomości zwraca także uwagę na wzrost zainteresowania poradami prawnymi w zakresie prawa pracy.

– W szczególności angażowani są prawnicy, którzy zajmują się grupowym rozwiązywaniem umów o pracę – przyznaje Marcin Czaplicki.