W II kwartale 2009 r. liczba ofert pracy dla prawników wzrosła o 1/3. Poszukiwani są specjaliści od prawa pracy, restrukturyzacji i windykacji należności.
W lipcu i sierpniu w serwisie Pracuj.pl pojawiło się 155 ofert pracy na stanowiska związane z obsługą prawną. Według danych portalu II kwartał w porównaniu z poprzednim był lepszy. Liczba propozycji pracy dla prawników wzrosła o 37 proc. To efekt tego, że firmy i instytucje w większym zakresie korzystają z usług prawników specjalizujących się w prawie pracy, podatkach, pozyskiwaniu kapitału, restrukturyzacji i windykacji należności.

Specjaliści prawa pracy

Lider w doradztwie podatkowym, firma PricewaterhouseCoopers (PWC), w październiku zamierza otworzyć własny dział prawny. Na razie szczegóły dotyczące projektu nowej kancelarii utrzymywane są w tajemnicy.
Lepszą koniunkturę w branży prawniczej zauważa też firma Hays Poland specjalizująca się w doradztwie personalnym i rekrutacji specjalistycznej.
– W ostatnim czasie prawnicy prawa pracy, podatków, prawa procesowego i upadłościowego cieszą się popytem na swoje usługi – wyjaśnia Katarzyna Kowalczyk z Hays Polska.
Pracownicy jednej z największych polskich kancelarii, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, również dostrzegają większe zapotrzebowanie na merytoryczne usługi prawników. Zlecenia otrzymują głównie specjaliści od restrukturyzacji, prawa upadłościowego oraz prawa procesowego.
– Przedsiębiorcy mają konkretne zapotrzebowanie w związku z windykacjami, upadłościami, łączeniem spółek i prawem pracy. Ostatnio mieliśmy wiele projektów związanych z restrukturyzacją zatrudnienia – przyznaje Paweł Chariasz, menedżer z Kancelarii Prawnej Grynhoff Woźny Maliński.
Kancelaria Prawnicza Olszewski, Tokarski i Wspólnicy specjalizująca się w obsłudze prawnej firm z sektora logistyka – transport – spedycja oraz budownictwa i nieruchomości zwraca także uwagę na wzrost zainteresowania poradami prawnymi w zakresie prawa pracy.
– W szczególności angażowani są prawnicy, którzy zajmują się grupowym rozwiązywaniem umów o pracę – przyznaje Marcin Czaplicki.



Firmy rodzinne przyjmują

Na kryzysie skorzystały małe, często rodzinne kancelarie prawnicze, które pozyskały dobrych specjalistów.
– Międzynarodowe kancelarie ograniczyły zatrudnienie w działach takich jak nieruchomości i finanse – mówi Katarzyna Kowalczyk z Hays Poland.
Podkreśla, że nadal rekrutowani są prawnicy z szerokim doświadczeniem w prawie gospodarczym, procesowym, fuzji i przejęć.
Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzanego przez firmę Sedlak & Sedlak.
Nowym, prężnie rozwijającym się sektorem, jest prawo farmaceutyczne oraz ochrony środowiska. Stowarzyszenie obrony praw pacjenta Primum Non Nocere od lat korzysta z usług prawników specjalizujących się w tropieniu błędów lekarskich.
– Wzrost zainteresowania adwokatami medycznymi związany jest ze wzrostem świadomości społeczeństwa w tym zakresie – wyjaśnia Waldemar Potarzycki z krotoszyńskiego oddziału stowarzyszenia.
Prawników poszukują także instytucje państwowe. Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) właśnie kończy kolejną turę rekrutacji, najbardziej liczy na prawników posiadających lub kończących aplikacje sądowe, radcowskie i prokuratorskie.
– Osoby ze specjalizacją karnistyczną, cywilną i handlową są przez nas najbardziej poszukiwane – przyznaje Tomasz Frątczak, dyrektor gabinetu szefa CBA.
W Departamencie Prawnym CBA pracują także specjaliści prawa cywilnego, administracyjnego i prawa pracy. Prawników o podobnym profilu specjalizacji poszukuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Jak zapewnia jej rzecznik prasowy, urząd poszukuje osób z wykształceniem prawniczym, specjalizujących się w prawie karnym, cywilnym, administracyjnym i międzynarodowym.
– Zapewniamy stabilną pracę i korzystne warunki finansowe, odpowiednie do kompetencji i zaangażowania – zachęca Tomasz Frątczak z CBA.

Kryzys w branży

W kryzysie najbardziej ucierpiały kancelarie prawnicze, które pomagały wchodzić spółkom na giełdę, oraz branża związana z nieruchomościami. W sektorze tym były największe redukcje etatów w działach prawnych, zwłaszcza w większych kancelariach.
Hays Poland również odnotował, że najmniejszym zainteresowaniem cieszą się prawnicy z branży nieruchomości.
– Firmy przestały inwestować. Budowy są wstrzymane, więc i obsługa prawna jest niepotrzebna w takim stopniu jak wcześniej – mówi Paweł Charisza z SK&S.
Badania przeprowadzone przez Wolters Kluwer Polska – wydawnictwo monitorujące specjalistyczny rynek prawny i biznesowy – także wykazują, że prawnicy rzadziej obecnie świadczą usługi na rzecz firm działających na rynku kapitałowym, nowych inwestycji i nieruchomości.