Czy można zapisać się do dowolnego lekarza

Skończyłam 18 lat i chciałbym zapisać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W jaki sposób mam to zrobić?

Każdy pacjent, który chce mieć zapewniony bezpłatny dostęp do lekarza POZ, musi złożyć odpowiednią deklarację. Takiego wyboru dokonujemy poprzez wypełnienie odpowiedniego druku w rejestracji zakładu opieki zdrowotnej (np. przychodni), w której pracuje wybrany lekarz. W przypadku wyboru lekarza, który prowadzi prywatny gabinet, deklaracje składamy bezpośrednio u niego. Jednorazowo pacjent ma prawo wyboru tylko jednego lekarza czy pielęgniarki świadczącej usługi z zakresu POZ.

W przypadku wyboru lekarza POZ nie obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że pacjent nie musi wybierać lekarza np. w przychodni, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. Nie ma także obowiązku zapisywania całej rodziny do tego samego lekarza. Ten jednak nie może żadnemu pacjentowi odmówić zapisania się na listę podopiecznych bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia chorego. Jedyne dopuszczalne ograniczenia mogą być wynikiem zbyt dużej liczby osób ubezpieczonych zapisanych do konkretnego lekarza (tzw. lista aktywna).

Deklaracja wyboru złożona przez pacjenta musi być przechowywana w siedzibie, w której będzie udzielana opieka medyczna. Jednocześnie zapewnia się, na żądanie pacjenta, możliwość wglądu do wcześniej złożonej deklaracji.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Jak wybrać i leczyć się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Czy student może wybrać lekarza POZ?
- Czy lekarz musi mieć kontrakt z NFZ?
- Czy są opłaty za zmianę lekarza rodzinnego?
- Czy lekarz POZ skieruje do sanatorium?
- Czy lekarz rodzinny kieruje do specjalisty?
- Czy noworodek musi mieć lekarza POZ?