Z ankiety przeprowadzonej przez twórców kampanii „Klub pancernika klika w fotelikach” wynika, że ponad 80 proc. rodziców deklaruje, że ich dzieci jeżdżą samochodem przynajmniej raz w tygodniu. W tym 24 proc. twierdzi, że jeżdżą codziennie. Aż 42 proc. rodziców przewozi dzieci samochodem w nieprawidłowy sposób. To świadczy o tym, jak ważna jest wiedza na temat zapewnienia najmłodszym bezpieczeństwa w trakcie podróży autem. Potwierdza także, jak istotne jest, aby opiekunowie zdawali sobie sprawę i stosowali się do zasad prawidłowego przewożenia dzieci.

Zabezpieczenie zgodne z prawem

W Polsce zgodnie z ustawą o prawie drogowym, dzieci w wieku do 12 lat, nie przekraczających 150 cm wzrostu, przewożone w samochodach muszą być odpowiednio zabezpieczone poprzez używanie specjalnych fotelików ochronnych lub poduszek podwyższających. Dla zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy autem bardzo ważne jest, aby stosowane urządzenie było odpowiednie dla dziecka. Przy wyborze fotelika należy uwzględnić wiek oraz wagę dziecka. Należy pamiętać również o tym, iż urządzenie zabezpieczające musi być zmieniane wraz ze wzrostem dziecka. Nie dopuszczalne jest stosowanie urządzeń, które są za małe lub za duże, ponieważ w czasie wypadku nie będą one stanowiły właściwej ochrony dla najmłodszego.

Polubić fotelik

Dla najmłodszych dzieci (np. zbuntowanych dwulatków) perspektywa spędzenia kilku godzin w samochodzie, w foteliku przypiętym pasem nie stanowi żadnej atrakcji. Dlatego najczęściej mocno protestują, gdy są do niego wkładane. Rodzice niestety muszą wykazać się cierpliwością i spokojem oraz niedopuścić do sytuacji, w której dziecko podróżuje np. na kolanach u jednego z opiekunów czy tylko przypięte pasami. Warto, dlatego zastosować kilka „chwytów”, które zachęcą malucha do siedzenia w foteliku:

• Gdy dziecko wyrośnie ze starego fotelika i trzeba kupić nowy, zrób z tego duże wydarzenie,
• Dokonując wyboru fotelika kieruj się gustem dziecka, nawet, jeżeli wybrany przez niego kolor nie jest twoim ulubionym,
• Jeszcze zanim kupisz fotelik, upewni się czy dziecku będzie w nim wygodnie,
• Spróbuj mu wytłumaczyć, dlaczego warto jeździć przypiętym pasami i w foteliku,
• Dawaj dobry przykład dziecku i zawsze zapinaj pasy,
• W czasie jazdy, gdy malec siedzi w foteliku rozmawiaj z nim, śpiewaj piosenki, nie pozwól, żeby za bardzo mu się nudziło.