ZUS pomoże firmom kontrolować chorych pracowników

autor: Bożena Wiktorowska07.08.2009, 03:00; Aktualizacja: 07.08.2009, 10:25

ZUS rozpoczyna bezpłatne szkolenia dla firm, które ułatwią im kontrole pracowników często korzystających z krótkich zwolnień lekarskich.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (12)

  • Oskarżam Rząd CUDAKÓW że doprowadził do ruiny(2009-08-07 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    POLSKI system ubezpieczeń zdrowotnych. Najniższe płace lub brak zaufania do systemu powoduje iż od nich -najniższych odprowadzane są składki inie ma pieniędzy na NIC - Równocześnie brak rzetelnej reformy KRUSU dla majętnych Pawlaków ! Prezesi będą unikać składek bo i ONI wiedzą ,ze DONALDY to roztrwonią ! Ludzie widząc co się dzieje wolą pracować na czarno -stąd wypowiedzi.:
    Drogi Rządzie a co ja będę miał za Waszą legalna pracę? --emerytury nie dostane bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą i późniejszą emeryturę,ubezpieczenie chorobowe w szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!strasząc nachodzeniem w domu!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki i nadgodziny. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd DONALDA powie POco -na WAS a mam Was ...

    Odpowiedz
  • A może by tak wreszcie lekarze orzecznicy zajęli s(2009-08-07 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    się tym, do czego zostali wyuczeni, czyli do LECZENIA!
    Instytucja lekarza orzecznika jest całkowicie zbędna i powinna być zlikwidowana natychmiast!!! Ponieważ lekarze orzecznicy to totalni kłamcy i krzywdziciele pacjentów!!! Potrafią wmówić postronnym, że pacjent leżący już na łożu śmierci jest zdrowy i zdolny do pracy! Horror!
    I za to dostaje niemałe pieniądze. 3-5 minutowe badanie wraz zapisaniem danych kosztuje społeczeństwo 100zł. Wiem, bo otrzymałam kopie takiej decyzji zapłaty za kłamliwą opinię. A interes też kwitnie między samymi orzecznikami: jeden orzecznik wnioskuje o drugiego orzecznika. Nawet jeśli on nie ma nic wspólnego ze sprawą! A pacjent nie ma tu nic do gadania. W ten sposób orzecznicy nawzajemn pomagają sobie w dodatkowym, intratnym zarobkowaniu- ze społecznych pieniędzy.
    Przeliczając: w ciągu godziny lekarz orzecznik może przyjąć conajmniej 12 osób. Pomnożyć to przez 100zł, to za godzinę pracy ma... 1200zł!!!
    Czy społeczeństwo polskie stać na takie marnotrawienie pieniędzy???
    He he he... ciekawe, ile sobie zażyczą za takie sprawdzanie... he he he ... Ze społecznych pieniedzy. A potem ZUS powie, ze nie ma naszych pieniedzy na nasze emerytury. Sz...g człowieka może trafić.

    Nie wyrażam zgody na opłacanie tych kłamców z moich pieniędzy!

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2009-08-07 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS pomoże firmom kontrolować chorych pracowników.Jest to moim zdaniem beznadziejny pomysł. Proszę wziąć pod uwagę fakt że wiele firm wykorzystuje pracowników, traktuje jak niewolników. W tej sytuacji pracownik ma prawo poczuć się żle, być wyczerpany fizycznie i psychicznie, odczuwać różne dolegliwości z tego wynikające.To oburzające że firmy chcą mieć kontrolę nad pracownikiem nawet w czasie jego choroby. Zwolnienie lekarskie, nawet 3 dniowe wystawia lekarz, profesjonalista. Zaden orzecznik ZUS ani firma nie jest w stanie sprawdzić jak się czuł pracownik w chwili wystawienia zwolnienia lekarskiego. Jeśli lekarz na zwolnieniu n apisze że chory może chodzić bo jest to wskazane to za przeproszeniem szanowna komisja która przybędzie do jego domu może mu g... zrobić.A może byłoby lepiej przeprowadzić kontrolę w firmie w której pracownicy często korzystają ze zwolnień lekarskich bo może są wyczerpani na skutek nadmiernych, nieracjonalnych obciążeń.

    Odpowiedz
  • eee(2009-08-07 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle są dwie strony medalu. Z jednej strony znam wiele przykładów, kiedy naprawdę chory pracownik po ciężkiej operacji był wzywany do ZUS w celu skontrolowania ważności zwolnienia lekarskiego. Znam tez przypadki kiedy lekarz dawał pracownikowi zwolnienia lekarskie po 5 dni od poniedziałku do piątku i tak przez 180 dni ( z dopiskiem może chodzić) a na wniosek pracodwcy do ZUS o skontrolowanie zasadności zwolnienia lekarskiego, Zus odpowiadał, że nie mają możliwości skontrolowania bo zwolnienie trwa krótko
    itd. Pisma do Kierownictwa ZOZ o sprawdzenie czy podlegly im lekarz prawidłowo wystawia zwolnienia lekaskie też nc nie dały - bo przecież jak to mówią "pies psu ogona nie odgryzie"

    Odpowiedz
  • sumienienarodu(2009-08-07 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    Współczesna forma niewolnictwa. W kraju w którym eksploatacja pracowników jest na porządku dziennym instytucja państwowa znana ze skandalicznych decyzji będzie pomagała w kontrolowaniu pracownika!

    Odpowiedz
  • maryla(2009-08-07 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    A Ja znam przypadek bezrobotnego zarejestrowanego w Urzędzie Pracy bez prawa do zasiłku . kontrolowanego przez orzecznika 4 razy w trakcie chorobowego. Bo nie wiem czy Państwo wiecie że jeżeli nie pobieracie nawet zasiłku dla bezrobotnych . a jesteście zarejestrowani w Urzędzie Pracy i ze względu na chorobę nie możecie podjąć pracy to musicie mieć zwolnienie lekarskie.

    Odpowiedz
  • ''Elektroniczna kontrola ZUSU''(2009-08-07 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest ktoś kto pomożę skontrolować ZUS !!!
    Pobierają składki : emerytalną,rentową ,chorobową,-natomiast kożystać z nich nie wolno!!! DLA KOGO SĄ TO PIENIĄDZE
    Weryfikacja rent odbyła się w ten sposób że zabrano renty naprawde chorym a ZUS -chwalił się ile to zaoszczędził pieniędzy i mógł wypłacić sobie nagrody za co ??? za krzywde chorych ludzi .
    Ilu lekarzy ma oceniać stan chorego: lekarz prowadzący,lekarz specjalista lekarz orzcznik, lekarz biegły - oraz często SĄD- ile to kosztuje naszych składkowych pieniędzy .Ten system jest bardziej chory i marnuje więcej pieniędzy niż chorzy którzy pobierają chorobowe po 20-30 latach pracy.

    Odpowiedz
  • Mural(2009-08-07 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    A tym,którzy jak ja rzadko chodzą na zwolnienia/ostatnio w lutym 2002,wcześniej 1992/powinno się dawać nagrody.Bo my nie chodzący na zwonienia pracujemy na nielegalnych bezpłatnych zastępstwach za chorujących nauczycieli.My bibliotekarze szkolni,pedagodzy i panie ze świetlicy.

    Odpowiedz
  • EMERYTKA(2009-08-07 17:22) Zgłoś naruszenie 00

    Złodziejski ZUS,POBIERA SKŁADKĘ RENTOWĄ OD EMERYTÓW Z TYTUŁU ZATRUDNIENIA NA UMOWĘ O PRACĘ .NA RENTĘ NIGDY NIE PRZEJDĘ,a HARACZ DLA ZUS MUSZĘ PŁACIĆ. ZŁODZIEJE ODDAĆ MI MOJE PIENIĄDZE PROSZĘ .

    Odpowiedz
  • Chce kasy!(2009-08-08 09:24) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS - likwidacja polowy palacow i kasa sie znajdzie !!!

    Odpowiedz
  • Piter(2009-12-29 20:26) Zgłoś naruszenie 00

    Czy kontrole ZUSu są legalne? W sensie czy taki zwykły kontroler ma prawo kontrolować pracownika (z tego co wiem lekarz orzecznik ma prawo)? Czy jest na to jakaś ustawa czy rozporządzenie ?

    Odpowiedz
  • zez(2010-10-30 03:30) Zgłoś naruszenie 00

    efekt warunków pracy w tym kraju!!!I kołosię zamyka.

    Odpowiedz