W proteście mają uczestniczyć głównie związkowcy NSZZ "Solidarność" z Pomorza Zachodniego oraz związkowcy zrzeszeni w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, reprezentujący branżę metalową.

"Chcemy pokazać swoją determinację w obronie Stoczni Szczecińskiej, chcemy też, by przyjechali koledzy z Niemiec, Włoch, Francji i pokazali, że nas popierają" - wyjaśnił w piątek przewodniczący zarządu regionu NSZZ "S" Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek.

Wystąpiliśmy już o zgodę na tę manifestację - dodał.

Do Brukseli ma pojechać ok. 150-osobowa delegacja

Do Brukseli ma pojechać ok. 150-osobowa delegacja z Pomorza Zachodniego. "Myślę, że pojadą też koledzy z Trójmiasta, bardzo chcą z nami pojechać górnicy" - powiedział Jurek.

Szef zachodniopomorskiej "S" poinformował, że związkowcy poprosili prof. Jerzego Buzka, eurodeputowanego do Parlamentu Europejskiego z ramienia PO, o zorganizowanie spotkania z unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes. "Będziemy chcieli się dowiedzieć, jak oceniono propozycje dotyczące prywatyzacji stoczni, złożone przez Polskę" - wyjaśnił.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata nt. sytuacji polskich stoczni. Minister skarbu Aleksander Grad przedstawił "Białą księgę", w której zarzuca poprzednim rządom - SLD i PiS - zaniedbania w sprawie prywatyzacji polskich stoczni. "Biała księga" to - jak wyjaśnił Grad - opis opieszałości, niekonsekwencji i polityki odraczania decyzji przez poprzednie rządy. Kluby SLD i PiS odpierają zarzuty. Dokument przekazano wszystkim klubom parlamentarnym oraz Najwyższej Izbie Kontroli.

Prezydium klubu PO podjęło decyzję o przygotowaniu wniosku wstępnego o postawienie b. ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego przed Trybunałem Stanu.

MSP kontynuuje negocjacje z ISD Polska na temat planów restrukturyzacji dla stoczni Gdynia i Gdańsk oraz z konsorcjum z Pomorza Mostostal Chojnice, które chce kupić stocznię Szczecin.

KE dała Polsce czas do 12 września na przygotowanie nowych planów restrukturyzacji stoczni. Minister skarbu Aleksander Grad ma nadzieję, że do 30 września uda się sprywatyzować zakład w Gdyni i Szczecinie; stocznia Gdańsk jest już sprywatyzowana.