● Skąd pomysł, aby robić audyty kariery?

– Nasi klienci skłonili nas do wprowadzenia tej usługi na rynek. Początkowo nasza firma oferowała podstawowe świadczenia, takie jak np. pisanie CV czy konsultacje telefoniczne. To było jednak niewystarczające, klienci radzili się naszych konsultantów w różnych kwestiach dotyczących ich kariery zawodowej. Na Zachodzie prawie każdy ma swojego doradcę podatkowego i agenta od kariery. Dlaczego nie miałoby być tak w Polsce?

● Czy audyt cieszy się popularnością, każdy może sobie na niego pozwolić?

– Wykonaliśmy ich już 100. Usługa kosztuje prawie 900 zł.

● Co za tę kwotę otrzymuje klient?

– Po pierwsze, oferujemy jednorazowe kilkugodzinne spotkanie z doradcą. W czasie spotkania ekspert (doświadczony specjalista ds. rekrutacji) analizuje z klientem przebieg jego dotychczasowej kariery i na podstawie uzyskanych informacji oraz testów buduje wraz z nim indywidualną mapę kompetencji. Jest ona pomocna w późniejszym etapie, czyli przy wyborze ścieżki rozwoju. Doradca pomaga klientowi odkryć jego potencjał, nakreślić możliwe kierunki rozwoju oraz wybrać najwłaściwszą opcję z możliwych i ukierunkowuje go tak, aby osiągnął w przyszłości zamierzony cel.

● Proszę o przykład.

– Załóżmy, że chciałaby pani awansować na stanowisko redaktora naczelnego. Najpierw podczas wywiadu określimy, jaką ma pani wiedzę, umiejętności i doświadczenie oraz czy ma pani do wykonywania tej funkcji odpowiednie predyspozycje. Następnie analizujemy rynek i porównujemy, które cechy wymagają u pani dopracowania.

Na końcu stworzymy plan działania, który będzie zakładał nie tylko rozwój umiejętności (np. języki obce lub inne miękkie umiejętności interpersonalne, które można podszlifować na różnych kursach), lecz także budowanie wizerunku w internecie i skutecznej kampanii rekrutacyjnej, bo może się okazać, że w swojej firmie nie może pani awansować i będzie trzeba szukać stanowiska redaktora naczelnego gdzie indziej.

● Ale to nie dziennikarze wykonują u was najczęściej audyty?

– Głównie są to menedżerowie z różnych sektorów gospodarki. Najwięcej jest z działów sprzedaży, z firm farmaceutycznych i FMCG. Są to zwykle osoby między 30 a 40 rokiem życia, które mają już doświadczenie zawodowe, a teraz stoją w obliczu zmiany. Wraz z doradcą chcą podsumować swoje dotychczasowe osiągnięcia i zastanowić się, co robić w życiu dalej. Część naszych klientów myśli o założeniu własnego biznesu. Potrzebują precyzyjnego planu działania i my go im dostarczamy.

● Czy audyt jest skuteczny?

– 90 proc. osób, które kierowały się naszymi wskazówkami, dostało się na rozmowę rekrutacyjną do konkretnego pracodawcy.

● BEATA KAPCEWICZ

dyrektor zarządzający w firmie Architekci Kariery