Po przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki będzie problem ze sprzętem medycznym, który szpitale przez lata otrzymywały bezpłatnie od polskich i zagranicznych fundacji - ocenił przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

Jak podały media, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) nie wyraziła zgody, by dzierżawca szpitala w Jędrzejowie (Świętokrzyskie), kielecka firma ArtMedik, korzystała z przekazanego przez nią sprzętu. Szpital został sprywatyzowany w lipcu.

Jeśli wejdzie w życie projekt ustawy o ZOZ-ach, przygotowany przez PO, wszystkie szpitale będą zobligowane do przekształcenia w spółki prawa handlowego. Ma to nastąpić do 2011 r.

"Fundacje, m.in. Orkiestra, darowały sprzęt publicznym zakładom opieki zdrowotnej. W Jędrzejowie okazało się, że ten sprzęt otrzymał prywatny właściciel przekształconego szpitala. Prywatny właściciel na tym sprzęcie robi biznes. Jeżeli Orkiestra pana Jerzego Owsiaka, którego szanuję, ma służyć temu, żeby ktoś zarabiał na akcji społecznej, to ja uważam, że jest ogromne nadużycie" - podkreślił Piecha.

"Prywatny podmiot będzie na tym sprzęcie robił interes"

"Nie wiem, na jakiej zasadzie w prywatnej spółce ma służyć sprzęt, który był przedmiotem zbiórki publicznej. Prywatny podmiot, który nie jest ograniczony działalnością non profit, będzie na tym sprzęcie robił interes" - dodał przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

Z kolei dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jędrzejowie Jarosław Wójcicki wyraził nadzieję, że sprawa sprzętu WOŚP to nieporozumienie, które zostanie wyjaśnione.

"Myślę, że pan Owsiak, którego osobiście bardzo cenię, został wprowadzony w błąd. Nasza firma nie świadczy żadnych odpłatnych usług, tylko przejęła umowę publicznego ZOZ-u" - powiedział Wójcicki.

Dodał, że szpital planuje w przyszłości świadczenie ponadstandardowych usług wysokospecjalistycznych, ale na pewno nie będzie do nich używać sprzętu otrzymanego od WOŚP.

Według dyrektora, najcenniejsza aparatura otrzymana od WOŚP służy do pomiarów słuchu. Pozostały sprzęt jest już zastępowany nowym, np. szpital zamówił nowsze łóżeczka dla niemowląt.

Od 1 lipca jędrzejowski szpital prowadzi spółka Artmedik, która wydzierżawiła go od starostwa powiatowego na 40 lat i przejęła kontrakt lecznicy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Leczenie nadal jest bezpłatne. Według dyrekcji szpitala, spółka zakupuje dla lecznicy nowoczesny sprzęt medyczny. Uruchomiono izbę przyjęć i szkołę rodzenia.

Artmedik jako jedyna zgłosiła się do rozstrzygniętego w marcu przetargu na dzierżawę jędrzejowskiego szpitala. Miesięcznie za dzierżawę płaci powiatowi 60 tys. zł czynszu. Na wcześniejszy przetarg, w którym kwota czynszu była dwa razy wyższa, nie wpłynęła żadna oferta.