Pracodawcy nie muszą zatrudniać inspektorów ppoż

autor: Łukasz Guza29.07.2009, 03:00

Firma będzie musiała wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów. Wyznaczony pracownik nie będzie musiał posiadać uprawnień inspektora ochrony przeciwpożarowej. Firmy wykorzystują niewiedzę pracodawców i namawiają ich na dodatkowe szkolenia bhp lub ppoż.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP

Polecane

Komentarze (12)

  • Mają Rację Rządowi -- firmy już nie muszą(2009-07-29 06:50) Zgłoś naruszenie 20

    nikogo. PO co ?
    Niewolnictwo w Polsce już funkcjonuje zgodnie z prawem..
    Władze ustawodawcze Polskie ZALEGALIZOWAŁY prawnie NIEWOLNICTWO co zostało ogłoszone w ustawie KODEKS PRACY w artykule : ---Art. 151. (ze znaczkiem5) ---§ 1. Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). ...(np w domu) § 2. Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. § 3. Za czas dyżuru, z pełnionego w domu nie przysługuje czas wolny - --BRAWOO!!! BRAWO SEJM -BRAWO Rząd --- Przecież to Legalne NIEWOLNICTWO!!!--- a gdzie swoboda gospodarcza- czyżby pracownik nie mógł dodatkowo prowadzić działalności gospodarczej po godzinach pracy bo Jan musi pozostawać do usług JAŚNIE PSIE PANA przez całą dobę. Niestety ten sprytny Niewolniczy przepis praktykuje się Już masowo bo pracodawcom pozwala on oszczędzać na ilości etatów osób zatrudnianych!! Czy Ktoś ma wątpliwości ze jest to początek systemu Niewolniczego w dodatku zaakceptowanego i zalegalizowanego przez SEJM RP.
    Twój pracownik-Twój niewolnik
    O ile wiem nakaz przebywania w domu (dyżur) ma stanowić w połączeniu z obrożą elektroniczną jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności.
    Tym samym nakaz przebywania w określonym miejscu pełnienia dyżuru, nawet poza zakładem pracy, trudno uznać za czas wolny pracownika za który nie należy mu się żadne godne wynagrodzenie tylko najniższe wg stawek PSEUDOLiberała kapitalisty.

    Odpowiedz
  • drongal(2009-07-29 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    W końcu rząd poszedł po rozum do głowy i zdecydował się na nowelizację kp. wprowadzając zwolnienie od obowiązków p.poż.
    Szkoda tylko, że nie było to przedmiotem dyskusji przy tworzeniu tychże przepisów.
    ps. niektórym piszącym komentarze - vide kom. "mają rację rządowi" proponuję po napisaniu przeczytanie treści lub podjęcie odpowiedniego leczenia.

    Odpowiedz
  • cV(2009-07-29 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    haha a do mnie dzwonili dzisiaj :] Jeszcze raz mają dzwonić a wtedy usłyszą, że mają ssać pauuuke :P

    Odpowiedz
  • NFPA(2009-07-29 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Pismaki nie dziennikarze!

    Nie piszcie GŁUPOT !

    Bez wzgledu na to co na ten temat mówi prawo, W KAŻDEJ FIRMIE powinna być osoba odpowiedzialna za pokierowanie i ewakuację budynku w czasie alarmu lub zagrożenia pozarowego!

    Jest to przyjety standard ochrony zycia w wielu krajach, a w USA od roku 1913 kod przeciwpozrowy NFPA National Fire Protection Association (NFPA), the Life Safety Code, known as NFPA 101 ®.

    http://www.nfpa.org/aboutthecodes/aboutthecodes.asp?docnum=101



    To że w Polsce nie ma przepisow które scisle regulują profilaktyki anty pozarowej nie znaczy że takich szkoleń nie powinnosie prowadzic!

    Przeciwnie odpowiedzialni PREZESi firm powinni sami wdrazac tego typu szkolenia, aby uniknąć TRAGEDII i straty nie tylko majatku materialnego, ale przedewszystkim życia ludzkiego.

    Czas najwyzszyaby wreszcie potylu latch komuny DOROSNĄĆ i podejmować INICJATYWĘ ochrony zycia.

    Trzeba być kompletnym idiota albo dziennikarzem aby sie przeciwstawiać szkoleniom ochrony zycia pracowników!

    Problem polega na tym aby wybrać odpowiednią doświadczoną odpowiedzialną firmę która jest expertem w ziedzinie, a nie grupe chłystków którym sie wydaje ze wszytko wiedzą!

    Najlepiej zatrudnić kogoś kto ma doświadczenie z USA w tej dziedzinie !

    To nie kwestia czy szkolić a kwestia kto i kiedy powinien szkolić!

    http://www.nfpa.org

    To że Polska nadal jest zacofanym krajęm nie znaczy że ma nim pozostać!

    Odpowiedz
  • tik(2009-07-29 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej z dnia 06.05.2005 r. Dz. U. nr 100, poz. 835 mówi, że czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Może to być też pracodawca. Dano 5 lat (do 23.06.2010 r) na uzupełnienie kwalifikacji osób obowiązanych:
    1) przestrzegać przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych,
    2) wyposażyć budynek, obiekt budowlany lub teren w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice,
    3) zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie,
    4) zapewnić osobom przebywającym w budynku, obiekcie budowlanym lub na terenie, bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji,
    5) przygotować budynek, obiekt budowlany lub teren do prowadzenia akcji ratowniczej,
    6) zapoznać pracowników z przepisami przeciwpożarowymi,
    7) ustalić sposoby postępowania na wypadek powstania pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.

    Odpowiedz
  • tik(2009-07-29 19:23) Zgłoś naruszenie 01

    Punkt pierwszej pomocy oznakowany jest białym krzyżem na zielonym tle i tak samo strzałka określająca kierunek ewakuacji jest koloru białego, fluorescencyjna, świecąca 2 godziny po zaniku światła, zgodnie z PN.

    Odpowiedz
  • Ekwita(2009-07-30 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Według mojej wiedzy szkoleniem z zakresu Pierwszej Pomocy zajmują się różne instytucje świeckie, np. Polski Czerwony Krzyż i duchowe, np. Zakon Maltański.

    Działalność ich reguluje Prawo Międzynarodowe, które nie interesuje nasza ustawa o PRM w zakresie Pierwsza Pomoc.

    Więc jeżeli Inspektor PIP podważy zaświadczenie takiej instytucji, a Polska jest np. sygnatariuszem umowy międzynarodowej, to Polskę mogą czekać procesy o odszkodowania.

    Odpowiedz
  • Zorro(2009-08-02 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tych wiadomości uczyłem na lekcjach Przysposobienia Obronnego.Szczególny
    nacisk kładłem na pierwsza pomoc(masaż serca,sztuczne oddychanie),pożary,wybuchy,gasnice itd.zgodnie z programem nauczania.Ten
    sam program obowiazywał w ZSZ,LO,Technikum.I moim zdaniem każdy absolwent powinien mieć te zagadnienia opanowane i z tej wiedzy ma ocenę na świadectwie końcowym.Przypominam że PO to 2 lata nauki,po godzinie w tygodniu.Przestanmy więc bawić się w drogie różnego rodzaju kursidła,i potraktujmy przedmiot z przysposobienia obronnego poważnie.

    Odpowiedz
  • JB(2009-08-17 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    w świetle rozporządzenia w sprawie szkoleń bhp pracodawca powinien przeszkolić pracownika wyznaczonego do wykonywania czynności ppoż i ewakuacji. należy przeprowadzić zatem instruktaż stanowiskowy w wymiarze 8 godzin. osobą szkolącą powinien b yć odpowiedni specjalista. w tym przypadku strażak - inzynier ppożarnictwa lub specjalista po kursie w sgsp.
    i tyle.

    Odpowiedz
  • lolek(2009-09-04 01:27) Zgłoś naruszenie 00

    nie ma kursów specjalistów w sgsp i nigdzie indziej od przynajmniej 4lat

    Odpowiedz